We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Hava kararıyor ve şarjım bitmek üzere!’

49 7 5
18.02.2019

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Los Angeles’ta bulunan NASA Jet İtki Laboratuvarı’na hüzünlü bir hava hakimdi. 2003 yılında Mars’a gönderilen iki gezginden biri olan “Opportunity”ye en son uyandırma komutu gönderildi. Cevap alınamayınca bütün umutlar tükendi ve basın toplantısıyla artık bu misyonun sona erdiği açıklandı.

NASA 1997 yılında Mars’a bir gezgin göndermişti. Adını da “Sojourner” yani misafir koymuştu. Misafir Mars yüzeyinde tekerlekle yürüyen ilk gezgin oldu ve Mars’dan Dünya’ya 550 kadar resim ve bilimsel veri gönderdi. Mars yüzeyinin eskiden daha sıcak olduğunu ve su akıntısı yatakları olduğunu bildirdi. Bu misyonun başarılı olmasından sonra NASA 2003 yılında iki tane gezgin daha gönderdi. Birisinin adı “Spirit “ yani Ruh, diğerinin adı ise fırsat manasına gelen Opportunity idi.

Bu iki gezgin birbirinin ikizi idi ve aynı bilimsel enstrümanlara sahipti. İkisi de golf sahalarında kullanılan elektrikli araba büyüklüğündeydi. Ancak bu ikiz kardeşler Mars’ın farklı ve birbirinden uzak bölgelerine indirilmişti. Spirit Mars’ın Gusev kraterine, Opportunity ise Meridiani Planum bölgesine indi. Bilim insanlarının bundan maksaları ise Mars’ın iki farklı bölgesinde su yataklarını incelemek ve bilimsel veri toplamaktı. Olayın daha da ilginç yanı: bu araçlar sadece 90 gün çalışmak üzere planlanmıştı.

Spirit Mars yüzeyine inişinin 17. Gününde ciddi bir problemle karşılaştı. Gegin üzerine yüklenmiş olan işletim sistemi hata verdi ve gezgin sürekli ısınıyordu. Ancak mühendisler bilgisayarı yeniden başlatıp 32 Mars günü sonra çalışır hale getirdiler. Spirit ilk defa Mars’ın renkli resimlerini çekip Dünya’ya gönderdi ve Mars yüzeyinde geçmişte sıvı bulunduğuna dair işaretler buldu. Spirit’in üzerinde çalıştığı kayalar, bilim insanlarına uzun zaman önce Mars’taki suyun Dünya’daki suya çok benzediğini gösterdi. Mars’ın bir zamanlar yüzeyinde göller ve nehirler vardı. Mars aynı Dünya........

© Karar