We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Youtube’dan alınan neticeler...

241 67 16
23.05.2020

Ama tuhaf bir şekilde 90’lı yıllar Türkiye’de ifade hürriyetinin de altın yıllarıydı.

Özel televizyonlarla ortaya çıkan ‘Konuşan Türkiye’de sahiden de her şey konuşulmuştu.

En önemlisi de bu fikir hürriyetinden o yıllarda devletin en tehlikeli gördüğü Refah Partililer ve o günkü HDP, DEP’liler de yararlanmışlardı.

Üzerinden 30 yıla yakın bir zaman geçtikten sonra zaman zaman o günlerin televizyon tartışmalarının kayıtlarına Youtube’da rastlayınca insanın inanası gelmiyor.

Sahiden bunlar Türkiye televizyonlarında mı yaşandı?

Örneğin 1991 seçimlerine doğru giderken TRT’de düzenlenen liderler açık oturumu.

Sosyalist Parti lideri Doğu Perinçek, Süleyman Demirel, Erdal İnönü, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve Başbakan Mesut Yılmaz’ın gözlerinin içine bakarak devletin kanalında şöyle diyebilmiş, kimse de sözünü bölmemiş:

“Devlet bugün en büyük terörist haline gelmiştir. İllegalleşmiştir devlet. Dağa adam kaldırıyor devletin kuvvetleri, Vedat Aydın’ı, sonra gelip kurşunluyor. Can pazarına dönmüştür Kürt illeri. Bugün de devlet kontrgerillasıyla terör yapmaktadır. Köylüye pislik yediriyoruz. Devlete diyoruz ki iki kurşununuz varsa Kürt’e atacak, birini de bize saklayın”.

https://www.youtube.com/watch?v=B8HIdUnHwkk&t=231s

1992 yılında yine TRT’deyiz.

Nazlı Ilıcak’ın sunduğu programın konukları Taha Akyol, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis ve DEP milletvekili Ahmet Türk. Kürt meselesini, bölgede yaşanan insan hakları ihlallerini konuşmuşlar. Programın sonunda Eşref Bitlis ile Ahmet Türk, Leman Sam’la birlikte “Memleketim” şarkısını söylemiş.

https://www.youtube.com/watch?v=8fiuSn4Egrk&t=16s

1993 yılı. Dönemin en popüler tartışma programlarından Kanal 6 televizyonda yayınlanan Dinamit. O akşamki bölümü Ahmet Altan şöyle açmış:

“Muhteşem bir futbol gününün akşamında karşınızdayız. Benim gibi Galatasaraylıları çok mutlu edecek bir sonuçla Galatasaray Avrupa’nın en iyi takımıyla İngiltere’de 3-3 berabere kaldı. Müthiş bir heyecan ve keyif yaşadık. Bu akşam programda biz de göstermek istiyoruz ki fikir tartışmaları da futbol maçları kadar heyecanlı ve iyi olabilir. Bu akşam tartışacağımız konu Refah Partisi’nin atağı, merkeze doğru kayışı ve buna karşı çıkan İslamcılar.”

Ve ardından Neşe Düzel tartışmacıları tanıtmış:

“Sayın Tayyip Recep Erdoğan, Refah Partisi İstanbul İl Başkanı, Sayın Bülent Arınç Refah Partisi MKYK üyesi, Sayın Hasan Hüseyin Ceylan Refah Partisi MKYK üyesi, sayın Ercüment Özkan İktibas Dergisi genel Yayın Yönetmeni, Sayın İhsan Arslan Mazlumder Genel Başkanı ve Sayın Mehmet Metiner Yeni Zemin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni.”

https://www.youtube.com/watch?v=dFk2r16Ll_g&t=186s.

İslami kesimin kendi iç tartışmalarının bile televizyonlarda yapılabildiği günler.

Aynı yıl Show Tv’de yayınlanan 32. Gün’de ise Mehmet Ali Birand ve Can Dündar, bir imkansızı başarmışlar. Ankara ve İstanbul stüdyolarında Alparslan Türkeş ve DEP’li Orhan Doğan’ı misafir ederek, ikisiyle Kürt meselesini........

© Karar