We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İktidar bir PR faaliyeti midir?

264 50 11
22.08.2020

Başkent Minsk’ten gelen bir görüntü ise sosyal medyada kısa sürede fenomen haline geldi.

Protesto yürüyüşündeki kalabalığa eşlik eden genç müzisyenler, bizim tulum diye bildiğimiz çalgının Belarus’taki versiyonu olan dudalar eşliğinde çok tanıdık bir şarkıyı çalıyordu.

https://twitter.com/nicolasdepedro/status/1295390507523244032?s=20

Bizdeki bazı aklı evvel akademisyenler bu görüntüye bakınca duda çalan kırmızı giymiş kadından işkillenip, Gezi-kırmızılı kadın-dış güçler üzerine hikayeler yazdılar.

Ama bilenler bir kere daha güçlü iktidarlar karşısında direnen protestocuların marşına dönmüş o rock şarkısına kulak kesildiler.

“Peremen” yani “Değişim”, 80’lerin ortasında Rusların efsanevi rock grubu Kino’nun (Sinema) efsanevi kurucusu ve solisti Viktor Tsoi’nin marş haline gelmiş, Sovyetleri yerinden oynatmış şarkısı....

Şöyle diyor sözleri:


“Değişim. Onu yürekten istiyoruz. Değişim. Gözlerimiz onu istiyor. Gözyaşlarımızda, kahkahalarımızda. Damarlarımızda atan nabızda. Değişim için bekliyoruz.”

Aslında rock müzik 70’ler Sovyetlerde dejenere batı kültürünü temsil ettiği için yasaklı bir müzik türü. Ama

Sovyetler Birliği’nde Gorbaçov’un Glastnost (Açıklık) ve Perestroyka (reform) politikaları sırasında rock müziğe de televizyonların, sahnelerin kapıları açılıyor.

Viktor Tsoi, bir taraftan eşi ve çocuğuyla ocakçılık yaptığı bir apartmanın şimdi müze olan kazan dairesinde yaşıyor, bir taraftan da arkadaşlarıyla kurduğu Kino grubuyla yeraltında satılan albümler yapıyor.

Şöhreti 1987’de final sahnesinde grubuyla şarkı söylediği kült bir Sovyet filmi olan Asssa’yla elde ediliyor.

Çekik gözleri, saçları, bebeksi yüzüyle Bruce Lee’yi andırıyor.

Çekik gözlerinin sebebi Koreli babası.

Onun da hikayesi ilginç. 19’uncu yüzyılın ortalarından itibaren şimdi Kuzey Kore olan bölgeden çok sayıda Koreli Rusya’ya göç ediyor. Rusya’nın uzak doğu topraklarından 200 bine varan bir Rus Koreli nüfusu oluşuyor. Stalin döneminde Japonlarla işbirliği yaptıkları iddialarıyla tıpkı Kırımlılara yapıldığı gibi Koreliler de yaşadıkları topraklardan Kazakistan’a ve Özebekistan’a sürülüyor. Tsoi’nin babası da o Sovyet Korelilerinden bir mühendis.

Filmle, Sovyet gençliği için ekranlarda görülmeye alışılmadık rahat görüntüsü, giyimi, tarzıyla birlikte söylediği şarkı da fenomen haline geliyor: Peremen.

Aslında Victor Tsoi’nin politikayla da pek ilgisi yok. Şarkıdaki “Peremen” yani “değişim”le kastettiğinin........

© Karar


Get it on Google Play