We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erkek erkeğe yerel seçimlere giderken...

177 0 0
23.01.2019

3 Nisan 1930’da kadınların belediye meclislerinde seçme ve seçilme hakkını kazanmasından bu yana Türkiye’de yapılan belediye seçimlerinde 30 binin üstünde belediye başkanı seçildi. 89 yıl boyunca belediye başkanı seçilen kadın sayısı ise sadece 119.

Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Artvin’in Yusufeli ilçesi Kılıçkaya beldesine 1930 yılında başkan seçilen Sadiye Ardahan’dı.

Onun şehit Çıldır Kaymakamı’nın kızı, bir CHP milletvekilinin kız kardeşi ve bir binbaşının eşi olması, böyle bir makama getirilen kadınlar için aranan güvenilirlik ve referans ölçütleri hakkında bir fikir veriyor.

Resmi kayıtlara ilk kadın belediye başkanı olarak geçen, 1950 Eylül yerel seçimlerinde Demokrat Parti’den Mersin Belediye Başkanı seçilen Müfide İlhan ise Mareşal Fevzi Çakmak’ın kız kardeşinin kızıydı.

Onun başkanlığa seçilmesi Türkiye’de olduğu kadar dünyada da büyük ilgi çekmiş, Müfide Hanım, İngiltere’ye davet edilip, BBC’de konuşmalar yapmıştı.

Fakat erkek siyasetçiler bu başarı hikayesine daha fazla tahammül edememişti. Önce İngiltere’de fazla kaldığı için belediye meclisinde hırpalanmış, maaşını iade etmesi kararı çıkmış, meclisteki tartışmalar sırasında Müfide Hanım’ın sinir krizi geçirip ağlayarak toplantıyı terk etmesi ise basında erkek yazarlar tarafından, bu işlerin kadınlara uygun olmadığıyla ilgili nasihatler ve esprilerle karşılanmıştı.

Müfide Hanım Mersin belediye başkanlığı koltuğunda sadece bir yıl oturabildi. Ama bu erken vedanın sebebi onun için anmalar düzenleyen Çağdaş Yaşam Derneği’nin iddia ettiği gibi partisinin Arapça ezan kararına kızıp istifa etmesi değil.

1951’de “belediye bütçesini iyi kullanamadığı, imar işlerinde çok zayıf kaldığı” gibi bir kısmı yine cinsiyetçi gerekçelerle belediye meclisi tarafından bütçesinin reddedilip, başkanlıktan düşürülmesi.

Müfide Hanım’dan bu yana aslında değişen bir şey yok. Söz konusu olan kadınlar olunca belediyeciliğin toz toprak içinde, ağır bir iş olduğu hatırlanıyor ve kadınların bu iş için uygun olmadığı düşünülüyor.

Ya da “Hükümet Kadın” filminde olduğu gibi kadın belediye başkanı bir mizah malzemesine dönüşüyor. Halbuki filmde hayatı anlatılan 1956-1960 Midyat Belediye Başkanı Zekiye Ekmen Midyat, bir ağa kızıydı, filmdeki gibi cahil bir kadın değildi, dil biliyordu, ilçesine elektrik, su getirmişti, gerektiğinde elini kanalizasyona da sokmuştu.

O yüzden son istatistikler de hiç iç açıcı değil.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün verilere göre Türkiye’de 1398 belediye bulunuyor.

Bu belediyelerden 1358’inin başkanı erkek, sadece 39 kadın belediye başkanı var. 30 büyükşehir belediye başkanından 3’ü, 51 il belediye başkanından sadece 1’i 921 ilçe belediye başkanından da sadece 33’ü kadın.

Fakat şu ana kadar açıklanan aday listelerine bakılırsa, HDP’nin her belediyeye bir kadın ve bir erkek aday........

© Karar