We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu yaz tatile nereye gidemesek?

137 21 3
02.07.2022

Okullar kapandı, havalar ısındı. Türkiye’de henüz bir yazlığı olmayan orta sınıf ailelerin evlerinde bu aralar tek bir gündem var.

Bu yaz tatile bir yere gidebilecek miyiz?

Ailece tatile gitmek Türkiye’de orta ve üst sınıf ailelerde kitlesel turizmin son 40 yılda yaygınlaşmasıyla oturmuş bir gelenek.

Özellikle son 20 yılda milli gelirin yükselmesi, uçak yolculuğunun lüks olmaktan çıkması, otoyolların ve araba sayısının artması, otel seçeneklerinin çoğalması ve tabii şehirleşme ve yoğun çalışma temposuyla tatil bir alışkanlık ve ihtiyaç haline geldi.

Son üç yazı pandemi yasakları yüzünden tatilsiz geçirenler, maske ve mesafe kısıtlarının kalktığı bu yazı iple çekiyorlardı.

Ama tatil planları yapmak için bilgisayarlarının başına oturanlar ülkenin enflasyon gerçeğiyle sert bir yüzleşme yaşadılar.

Muhalefet enflasyon ve ekonomik sorunları açlık sınırı ve ekmek bulamamak üzerinden konuşarak Erdoğan’ın o tepkisindeki gibi bir ölçüde abartıyor.

Halbuki gerçeğin abartıya ve ajitasyonu ihtiyacı yok. Ekmek bulup, aç kalmayınca enflasyondan ve yoksullaşmadan kurtulmuş olmuyorsunuz.

Enflasyon ve doğal sonucu olan gelir kaybı bütün kesimleri etkiliyor.

En çok acıttığı kesim ise AK Parti iktidarı yıllarında genişleyen orta sınıf.

Köylerden ve kasabalardan şehirlere taşınmış, maaşlı bir işte çalışan ya da ticaret yapan, kaloriferli ve asansörlü bir apartmanda oturan, kendi evi olan ya da kirasını ödeyebilen, araba almış, haftada bir ailece dışarıda yemek yiyebilen, yazın da bir çeşit tatil yapabilen ülkenin orta gelirli geniş ve esas karar verici kitlesi bu orta sınıf.

Enflasyon yüzünden aç ya da açıkta değiller belki.

Ama enflasyona karşı dirençli olmayan gelirleri yüzünden uzun bir süredir elinde olanları ve alışkanlıklarını kaybediyorlar, hayat tarzı olan rutinlerinden tek tek vazgeçiyorlar.

Elinde olanı kaybetmek, bunlara hiç sahip olamamışlardan daha acıtıcı.

Enflasyonla üst sınıf ve alt sınıf genişliyor, orta sınıf ise yok oluyor. Ya zengin ya da fakir oluyorsunuz. İkisi arasındaki uçurum ise korkutucu bir biçimde büyüyor.

“Nasıl kriz var, her yer dolu........

© Karar


Get it on Google Play