We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Köprüler yarışıyor

37 72 23
26.09.2021

Bavulla saat kaçakçılığı yapan Temel gümrükte yakalanmış. Gümrük memuru “bu nedir?” diye sorunca, Temel “kuşyemi” demiş.

Memur: “Kuşlar saat yer mi?”

Temel: “Biz veriyoruz.”

Bu fıkrayı neden hatırladım.

Gelin bir anlatayım.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

Hafta içerisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Çanakkale Köprüsünün inşaatını inceledi ve köprüden geçiş ücretinin 15 avro olduğunu söyledi.

Bakanın açıklamasına göre “Köprünün orta açıklığı Cumhuriyetin 100. yılına atfen 2.023 metre olarak” belirlenmiş.

Değerli okur hep söylerim bizim topraklarda yapılan mega projelerin fizibiliteleri aklı başında bir hesaba kitaba dayanmıyor. Bu bilgiyi daha önce Çiğdem Toker yazmış ve şöyle demişti: “Cumhuriyetin 100. kuruluş yılını simgelediği söylenen bu uzunluk, köprünün ihtiyacı olan zorunlu mühendislikten değilmiş… Fazladan imal ve inşa edilecek uzunluğun parasını ihtimal ki yine Hazine ödeyecek.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/700607/Canakkale_45_bin_aracla__gecilir__mi_.html

(Pardon, itibardan tasarruf edilmezdi değil mi? Unutmuşum)

Değerli okur artık hepiniz biliyorsunuz. Mega proje şirketlerinin gelirleri gözümüzün nuru, başımızın tacıdır.

Bu nedenle ücretler her yıl, bir önceki yılın son ayındaki enflasyona göre zamlanıyor. Köprüde hangi enflasyonu dikkate alacağız? Ücret avro üzerinden belirlendiğinden, euro bölgesi enflasyonunu tabii ki!

Köprünün sözleşmesi 16 Mart 2017 tarihinde imzalandı. Şu an 2021 yılının içerisindeyiz. 2021 başında köprünün ücreti 15 avro 51 avro sent oldu. (Köprü henüz açılmadan ücret artmış). %8’de KDV ilave edin, eder size 16 avro 75 sent. Bakanın açıklama yaptığı günkü avro kurundan (10,1291) 170 TL.

Köprünün yanı sıra 84 km otoyol var. Yolda garanti edilen ücret 5 avro sent. Aynı hesaplamayla yolun ücreti oldu size 5,17 sent.

Köprünün işletme süresi, araç garanti sayısı ve 2021 köprü ve otoyol ücretleri üzerinden garanti edilen gelirin toplamı 5,3 milyar avro ya da 6,2 milyar dolardır.

(Değerli okur bu parayı isterseniz geçerek, isterseniz de oturduğunuz yerden vergilerinizle ödeyeceksiniz. Karar sizin!)

KÖPRÜ REKABETİ

Değerli okur Çanakkale Köprüsü sadece bir köprü projesi değildir. Köprü, Kınalı-Tekirdağ - Çanakkale - Balıkesir Otoyolu’nun bir........

© Karar


Get it on Google Play