We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

YÖK’te Yekta Saraç dönemi

315 15 1
10.08.2021

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 8 yıllık süresini tamamlamadan YÖK başkanlığından ayrıldı, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar Cumhurbaşkanı tarafından YÖK üyesi olarak “seçildi”, aynı günlü kararla da YÖK başkanı olarak “seçildi.”

Buradaki ‘seçildi’ sözü YÖK kanununda yer alan bir ifadedir. Özellikle 3 no.lu Cumhurbaşkanlığı Kararnemesi’nin Cumhurbaşkanına verdiği çok geniş yetkilere göre, yapılan işlem hukuken “atama”dır.

Bu vesileyle Yekta Saraç’ın son derece önemli olan veda mesajını tahlil etmek ve ülkemizin bitmez tükenmez üniversite sorunlarına dikkat çekmek istiyorum.

HALILARIN ALTI TEMİZ’

Sayın Yekta Saraç, görevinin sona ermesi dolasıyla “kamuoyuna” yaptığı açıklamada çok dikkat çekici mesajlar verdi.

YÖK’ü, halılarının altı tertemiz olarak bırakıyoruz. Hamdolsun, görevimizi alnımızın akıyla başımız dik olarak tamamladık…

Merhum Erdoğan Teziç’in YÖK Başkanlığı döneminden itibaren YÖK üyeliği, sonra da 7 yıl YÖK başkanlığı yapan Saraç’ın açıklaması tarihe düşülmüş bir nottur.

Neyi kastettiğini Saraç’ın açıklamasında beş defa “ahlak” vurgusu yapmasından anlayabiliriz: “Çalışkan, donanımlı ve ahlaklı bir ekipahlaki prensiplerden taviz vermemekahlaki ve kültürel değerlerahlaki temellerliyakat ve ahlaki duruş…”

Prof. Saraç’ın şu sözleri, anlatmak istediği tabloyu tamamlıyor:

Kibirden........

© Karar


Get it on Google Play