We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Taliban ama hangi İslam

442 42 81
18.08.2021

Taliban’ın kirli ve kanlı sicili insanları korkutuyor, Afganistan’dan kaçmaya çalışıyorlar, facialar da yaşanıyor.

Taliban, Afganistan’ın saygın din âlimlerinden Burhanettin Rabbani’yi intihar saldırısıyla katletmiş, binlerce Müslümanın kanına girmiş, dünyayı kadınlara zindan etmiş totaliter bir Selefi örgüttür.

Diyanet’in İslam Ansiklopedisi şöyle diyor:

“Liberal görüşleriyle tanınan, kadınların eğitimine ve çalışmasına izin veren Rabbani, 20 Eylül 2011’de kendisiyle görüşmeye gelen iki Taliban temsilcisinin canlı bomba eylemiyle hayatını kaybetti.”

Merhum Rabbani’nin Taliban tarafından katledilmesi, ‘hangi İslam?’ sorusunun somutlaştığı bir olaydır. Çok da uzağımızda değildir. İşte, eski Ayasofya başimamı Mehmet Boynukalın, “işgale karşı duran bir milli mücadele hareketi” diyerek Taliban’ı alkışladı….

Boynukalın’ın Milli Mücadele kavramını bilmemesi ve Taliban’a yakıştırması sürpriz değil! Taliban’ın katliamlarını da hatırlamayabilir. Ama hiç düşünmüş müdür, Taliban niye Rabbani’yi şehit etti?

Yoksa eski fetvalarda bir ‘cevaz’ mı bulmuştur?!

İSLAM, BİLİM, FELESFE

Eski fetva kitapları deyince din eğitimi sorunu karşımıza çıkar. Taliban’ı ortaya çıkaran da Peştun medreseleridir zaten.

Medresede en azından dört yüzyıldır felsefe ve hatta matematik bile dışlanmış, felsefe imana zararlı sayılmıştır. 13. yüzyıla kadar medeniyete öncülük eden Müslümanların geri kalma sebeplerinden biri akli ilimlerin ve........

© Karar


Get it on Google Play