We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İktidarın propaganda kudreti

266 22 8
08.09.2021

Türkiye’de hiçbir iktidar bugünkü kadar propaganda kudretine, propaganda ustalığına ve hatta propaganda başarısına ulaşamamıştı.

Bunun birkaç önemli sebebi var; evvela iktidarın medya üzerindeki kontrolü… Kamu kredileriyle, kamu reklamlarıyla, kamu finansmanıyla desteklenen “bizden” medya… Tabii buna baskıyla kontrol edilen medyayı da katmak gerekir

Ama iktidarın propaganda kudreti medyadan ibaret değil… Propagandayı iyi biliyorlar, iyi kullanıyorlar. Bütün ideolojik iktidarlar böyledirler, ideolojiler propagandanın her dozunu mübah kılar. Hukuka saygılı, sağduyulu iktidarlar propagandanın bu kadarını beceremezler, etik de bulmazlar.

Tabii çok önemli bir faktör de Erdoğan’ın gerçek bir karizmatik lider olmasıdır. Berat Albayrak söylemişti, “Cumhurbaşkanımız çıksa, şuradan Ay’a kadar dört şeritli yol yapacağım dese, vallahi inanırız” diyen bir seçmen kitlesi var. (31 Mayıs 2018)

Ekonomik krizin sebebinin yanlış politikalar değil, “dış güçler” olduğuna inanlar hala büyük bir kitledir.

ADALET YOLUNDAN SAPMAK

Propaganda maharetinin bir yığın örneklerinden biri, “İnsan Hakları Eylem Planı” dır. 2 Mart 1921’de Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı tarafından yine Beştepe’de yapılan görkemli bir törenle açıklanmış, yine bütün haber kanalları canlı yayınlanmıştı.

Törende söylenmese de “insan hakları eylem planı” bir Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği projesiydi! 1 milyon 200 bin Avro ile finanse edilmişti. 1 Mart 2021’e........

© Karar


Get it on Google Play