We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İktidarın adalet nutukları

279 45 1
29.09.2021

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, hukuk kavramlarıyla konuşuyor, reform kavramına çok değer veriyor… Ama uygulamada çok defa kavramların içi boş kalıyor.

Sayın Gül’ün söylediği şu sözler:

Herkesin Anayasa Mahkemesi kararlarına uyması hukukun emredici hükmü ve hukuk devletinin gereğidir. Bu konuda yaptığımız çalışmalarla bu kuralı tahkim ediyoruz.”

Elbette alkışlıyorum bu sözleri fakat uygulamaya bakıyorum; Gül’ün başkanlığındaki HSK “hukuk devletinin bu gereğine” uymuyor!

Gül bu konuşmayı 23 Eylül’de, AB ve Avrupa Konseyi tarafından finanse edilen “AYM’nin kararlarının uygulanması” konulu toplantıda yaptı…

Şimdi 27 Eylül günlü habere bakalım:

AYM’nin ihlal kararını yok sayan hakim, HSK tarafından birinci sınıfa terfi ettirildi!..”

Söz konusu hakim siyaseten kritik konulardaki kararlarıyla biliniyor, teker teker sayacak değilim. (Bkz. DW, Alican Uludağ’ın haberi)

BÖYLE BİR HSK

Aynı HSK bağlayıcı AİHM ve AYM kararlarına uymayan hakimler hakkında verilen şikayet dilekçelerini ise hiç işleme koymadı! Halbuki AYM kararlarına uymamayı bir defa teftiş konusu yapsaydı, bütün hakimler için uyarıcı olurdu, bunu yapmadı.

HSK Başkanlığı görevini de yürüten Adalet Bakanı Gül’ün iyi niyetle söylediğini düşündüğüm “AYM kararları herkesi bağlar” sözü uygulamada ne durumda görüyorsunuz!

Dahası, 2 Mart’ta açıklanmış olan “İnsan Hakları Eylem........

© Karar


Get it on Google Play