We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dış güçler paranoyası

194 28 32
30.03.2022

Altı Parti liderinin açıkladığı güçlendirilmiş parlamenter sistem raporu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan “yurt dışında hazırlandı” demişti! Delilsiz, mesnetsiz bir iddiaydı bu. Hükümetin en güçlü bakanı Süleyman Soylu geride kalır mı? Bu metni Kılıçdaroğlu’nun bir büyükelçiliğe gönderip “düzelttirdiğini… redakte ettirdiğini” söyledi!

Soylu, CHP’li Faik Öztrak’tan cevabını aldı.

Ben bütün siyasi tarihimizi zehirleyen ‘dış güçler’ paranoyası üzerinde durmak istiyorum.

İktidarın CB sistemini, muhalefetin parlamenter sistemi savunması normaldir. Anormal olan, sistem sorununu hukuk ve siyaset bilimi verileriyle tartışmak yerine, ‘dış güçler’ söylemiyle muhalefeti hain gibi göstererek kutuplaşmayı körüklemek, sağlıklı tartışmayı engellemektir…

‘KÜRESEL EMPERYALİST FAŞİST’

CB Başdanışmanlarından Mehmet Uçum’un şu sözlerine bakın:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini bozma veya tasfiye hedefiyle Türkiye’yi yeniden küresel emperyal-faşist güç odaklarına ve iç uydularına teslim etme çabasına halkımız asla geçit vermez.” (3 Temmuz 2019)

Erdoğan Türkiye’yi 14 yıl parlamenter sistemle yönetmedi mi? Saygın anayasa hukukçusu Ergun Özbudun ve arkadaşlarına parlamenter sistem anayasası hazırlattırmadı mı? O zaman “Türkiye’yi küresel emperyal-faşist güç odaklarına ve iç uydularına teslim” mi etmişti?!

CB sisteminde Türkiye Düyun-u Umumiye faizinden daha yüksek faizle ‘dış güçler’e borçlanır hale........

© Karar


Get it on Google Play