We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Muhafazakarların başı öne eğik’

409 68 26
10.10.2021

Türkiye halkının büyük kısmı değerler itibariyle muhafazakardır. Siyasi eğilimleri farklıdır fakat geneli itibariyle yirmi yıldır AK Parti’ye bağlandılar.

Tek Parti devrinde, 28 Şubat gibi dönemlerde “boynu bükük” durumdaydılar fakat artık “başı öne eğik” durumdalar…

Tabii iktisaden servete, siyaseten kudrete ulaşmış olanlar değil… Onların havası, tantanası, “tekebbür ve tecebbür”leri yerinde…

Mahcubiyet içinde başını öne eğenler, bu iktidarı “dindarlar haksızlık, yolsuzluk yapmaz” inancıyla destekleyen temiz, iyi niyetli, mütevazı milyonlardır.

Bu tasvir bana ait değil. Haber Türk’te Ahmet Davutoğlu yolsuzlukları anlatırken söyledi:

Hiçbir şekilde başınızı öne eğecek hiçbir yolsuzluğa izin vermeyeceğim. Bugün muhafazakârların başı öne eğik. Bütün AK Partililer hem yolsuzlukların var olduğunu söylüyor, hem ona karşı olduğunu söylüyor.”

Niye böyle oldu?..

KUTSAL’ OTORİTE

Uzun asırlar boyunca siyasi ve fikrî alanlarda otoritenin kutsanmış olması, davranışlarda ve düşüncelerde “itaat”i güçlendirdi, “itaat” zihnî bir refleks haline geldi. Kökleri İslam öncesi antik Mısır’a, Sasaniler ve Bizans’a kadar giden bu istibdat kültürü Müslümanları da hızla ve derinden etkiledi.

İlk Halifeler “emir’ül müminin” sıfatına sahip mütevazi ve eleştiriye açık devlet adamlarıydı. Tarihler Bizans İmparatoruna özenen Şam Valisi Muaviye’yi büyük........

© Karar


Get it on Google Play