We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Kahrolsun IMF’

238 38 38
28.06.2022

Bugün siyasetteki idam istismarını yazacaktım: Türkiye’nin hukuk imajını bozan ama hiçbir kazanç sağlamayan bu istismar, orman yangınlarıyla yeniden gündeme geldi. Başka bir gün yazacağım.

Bugün, Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi EDAM’ın araştırmasından bahsedeceğim. Türk halkının uluslararası kurumlara, NATO’ya, BM’ye, AB’ye, IMF ve Dünya Bankası’na, Rusya’ya, Çin’e bakışına dair araştırma…

Dün sabah bir grup gazeteciyle birlikte Doç. Dr. Çiğdem Üstün’ün yönettiği araştırmanın sunumunu izledim. Diplomat Sinan Ülgen’in de yorumları sunumu zenginleştirdi.

DIŞ GÜÇLER VE AİHM

Bir çoğumuzun verilerden, somut olgulardan ziyade duygularla davrandığı bir kere daha görülüyor: Türk Devletleri İşbirliği Teşkilatı, kısaca Türk Konsey; bunu duyanların, bildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 26, fakat “en çok güvenilen uluslararası kurum” olarak görenlerin oranı yüzde 46…

2018-2021 döneminde kamuoyu değişimlerini slaytlarla anlatan Can Selçuki, “hükümet söylemi mesela Batı karşıtlığında etkili oluyor; fakat olayların etkisiyle Batılı kurumlara bakışta olumlu bir değişim de var, bölünmüş bir toplum manzarası.” dedi.

“Dış güçler”i önemseyenlerin oranı 2018’de yüzde 35.6 iken, 2021 sonunda yüzde 47.4’de çıkmış. Ekonomik kriz değiştikçe hükümetin “dış güçler” söylemini arttırmasına paralel bir sonuç bu.

Ama aynı zamanda, NATO üyeliğini Türkiye’nin güvenliği için gerekli bulanların........

© Karar


Get it on Google Play