We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aman Sünnilerin sosyolojisi bozulmasın!

6 6 0
22.01.2020

Yeni Şafak’tan Ergun Yıldırım hocamız, Cemevleri üzerine ilginç bir yazı kaleme aldı. Yıldırım, yazısında haklı bir takım argümanlar kullansa da konuya çoğunlukçu ve Sünni bir çizgiden yaklaşıyor. Ve maalesef cümleler arasında da farkında olmadan aba altından sopa gösteriyor.

Bir zamanların vesayetçi, statükocu basındaki yazıları hatırlatan bir tarz: “Genç Subaylar Rahatsız! İsminin açıklanmasını istemeyen bir askeri yetkili…”

Yıldırım “Bu toplumun ezici çoğunluğu Sünnilerden oluşuyor. Bu kesimlerin sosyolojisi, Aleviliğin attığı adımların meşruiyeti için büyük bir adım taşır. O nedenle hangi konuda olursa olsun yeni adımlar atarken sadece o grubun taleplerini değil, aynı zamanda o grubun da içinde yer aldığı genel sosyolojiye bakmak zorundayız.” diyerek bir uyarı yapıyor.

Yıldırım, geçmişte yaşanmış gerginliklere bakarak haklı bir uyarı yapıyor, ancak unuttuğu şey bu ülkede ezici sosyolojiye sahip dediği kitleler hemen hiçbir dönemde devletten bağımsız hareket etmemiştir. Yıldırım’ın bir diğer unuttuğu, bu ülkede Sünni çoğunluk kadar olmasa da (kimisi Kemalist olduğunun bile farkında olmasa da) büyük bir Kemalist kitle var. Ezici Sünni çoğunluğun önemli bir kısmı da bu kitlenin paydaşıdır.

* * *

Yarın bir gün 28 Şubat benzeri bir dönemin tekrarlanmayacağının hiçbir garantisi yok.

Bu nedenle Müslümanların gerçek manada demokratik yönetim ve kuralların egemen olduğu adil bir devlet düzeni için çabaları zaruridir. Saltanat ne kadar İslami ise demokrasi de o kadar İslami olabilir, bunu anlamak........

© Karar