We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yavaş, İmamoğlu, Erdoğan, Akşener dörtgeni!

13 4 4
23.09.2021

Metropoll’ün Ağustos 2021 Türkiye’nin Nabzı araştırmasına göre beğeni düzeyi en yüksek isim 5,4 puan ile Mansur Yavaş’tır. Yavaş’ı 4,7 puan ile Ekrem İmamoğlu, 4,2 puan ile Recep Tayyip Erdoğan ve 4 puan ile Meral Akşener takip etmektedir.

Biraz sonra bu isimlerin neden beğenildiğinin detaylarına bakacağız. Ama önce liderliğin içinde bulunduğumuz süreçte neden bu kadar önemli hale geldiğini belirtmek de fayda var. Şöyle ki:

Koronavirüs salgınının bu denli belimizi bükmesi, teknolojik gelişmelerin alıp başını gitmesi, ülkeler arası denge arayışının çok daha artması, Çin gibi ülkelerin çok daha görünür olması ve ekonomilerin bu denli sarsılması gibi ardı ardına yaşanan birçok gelişme dünya genelinde “belirsizlik” kavramını da hiç olmadığı kadar gündemimize taşıdı. Doğal olarak, belirsizliğin ciddi şekilde arttığı dönemlerde liderlerin ne dediği, ne yaptığı da çok daha önemli hale geliyor.

Diğer taraftan siyasal kültürün Türkiye’de hâlihazırda lider odaklı olması da bu meseleyi daha dikkat çekici kılıyor. Şimdi liderleri değerlendirme konusuna dönecek olursak;

4,2 puan ile üçüncü sırada yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başlamak isterim:

Öncelikle, Erdoğan’ın liderlik serüveninin kabaca 19 yıldır devam etmesinin altında yatan dinamikleri genel olarak yeniden bir hatırlayalım:

Çevre olarak tabir edilen toplumsal kesimden merkeze doğru yürüyen Erdoğan, özellikle çevrede yer alan kitlelerin bir anlamda sesi olmuştur. Ki bunu ‘biz damdan düştük, damdan düşenin halinden damdan düşen anlar’ cümlesiyle de her platformda belirtmiştir. Bununla birlikte, birçok mağduriyetler (şiir okuması sebebiyle cezaevine girmesi gibi) yaşadığı için de toplumun büyük bir kısmı Erdoğan’ı kendisiyle ayrıca özdeşleştirmiştir. Siyasal kariyeri boyunca parti teşkilatlarının her aşamasında görev alması da politikayı daha ustaca okumasını ve özellikle sahayı iyi analiz etmesini sağlamıştır. Ve en önemlisi muhalefetin Erdoğan’a yıllar boyu alternatif üretememesi de en büyük avantajı olmuştur. Dolayısıyla, Erdoğan’ın Türkiye siyasetini ciddi anlamda etkilediği aşikârdır.

Ama artık hiçbir şey eskisi gibi değil…

Salgın hepimizin hayatını altüst etti. Kapanmalar, yasaklar, hybrit çalışma şekli gibi yeni olan birçok hal ile karşı karşıya kaldık. Teknolojinin gelişimi yeni bir dili ortaya çıkardı. Ekonomiler pandemi sebebiyle çok yara aldı ki bizde pandemi öncesinde de sıkıntılar baş göstermeye başlamıştı zaten… Diğer taraftan yıllar içinde çevreden merkeze doğru konumlanan kesimler zenginleşirken bu sefer de başka ezilen ya da sesi çıkmayan toplumsal kesimler ortaya çıktı denilebilir. Özellikle son dönemde ekonomistler bas bas bağırıyor. Orta direk çöktü diye… Birçok rakamda sıkıntı olduğu da ortada… Yani toplumun birçok kesimi mutsuz... Yani şu an yeni bir hal ile karşı karşıyayız denilebilir. Dolayısıyla, Erdoğan’ın liderliğini perçinleyen, liderliğini güçlü kılan birçok dinamikte değişim alametleri görülmektedir.

Aslında şu an yaşananları şu cümleyle özetleyebilirim:

“Birçok yara var. Nereye baksan yara dolu… Hem de üzerine tuz basılmış cinsinden… Cayır cayır yanan........

© Karar


Get it on Google Play