We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya yanlış olarak daha ne yapsın?

28 75 32
25.09.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarının ardından yaptığı açıklama Türkiye’nin dış politika yönelimi açısından önemli mesajlar içeriyor. Sorun bu mesajların soğukkanlı analizlerden çok öfke dolu olması ve daha ötesi hınçla atılacak adımları işaret etmesi.

Anlaşılan o ki Erdoğan New York’ta ABD başkanı Biden ile görüşememesine; S400, F35, Suriye ve muhtemelen Halkbank’a dair istediklerini alamamış olmasına çok içerlemiş. Görüşememek Erdoğan’da bardağı taşıran son damla olmuş çünkü bir hafta önce ile bugün arasında Biden’ın tavırları arasında bir fark yok. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan gelen tüm olumsuz mesajlara, hatta Türkiye’nin uzun yıllardır ABD Başkanları tarafından anılmaması için büyük uğraş verdiği Ermeni Soykırımı iddialarının Biden tarafından seslendirilmesine neredeyse havaya bakıp ıslık çalarak tepki verdi. Başta Afganistan olmak üzere ABD’ye o kadar olumlu mesajlar verildi ve alttan alındı ki Ankara’da Erdoğan’ın bu tavrının ABD’lileri bile şaşırttığı konuşuluyor.

Bugüne kadar New York ziyaretlerinde ABD Başkanı’nın geleneksel resepsiyonuna katılan, çoğunda baş başa görüşmeler yapan Erdoğan’ın bu sefer Biden ile fotoğraf veremeden dönmesi üzerine ABD’ye tepki göstermesi, Türkiye’nin ABD’den aradığını bulamadığı için de başka yerlere yönelmesi kendi içinde anlaşılabilir. Ancak kullanılan dil, ABD’den intikam almak için neredeyse koşulsuz bir Rusya yönelimi atılacak en yanlış adım olur. Velev ki Rusya ile yakınlaşmak bir opsiyon olsun, daha masaya oturmadan Moskova’nın her dediğini kabul etmeye bu kadar yatkın bir dil kullanmak hiç değilse diplomatik pazarlık üslubuna ve Türkiye’nin jeopolitik ve tarihsel ağırlığına aykırı. Kaldı ki Türkiye çoktan olması........

© Karar


Get it on Google Play