We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Muhalefet birleşiyor mu?

18 5 12
23.09.2021

Muhalefetin birleşmesi için hala erken. Hem erken hem de her konuda her zaman birleşmeleri de gerekmiyor. 2019 Aralık’ta Gelecek Partisi’nin kuruluşu ile muhalefette CHP ve İYİ Parti dışında da eksenler ve ittifaklar oluşabileceği ortaya çıkmıştı. Deva Partisi’nin kurulması ile bu algı perçinlendi.

Geçtiğimiz günlerde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Gelecek Partisi’ni ziyaretinde ev sahibi genel başkan Ahmet Davutoğlu ile birlikte yaptıkları açıklamada kullandıkları Cumhur İttifakı’na katılmayacakları ifadesi önemli idi. Onun da ötesine geçen, her iki liderin genel tonlamalarındaki yakınlıktı. İki lider Cumhur’a katılmayacaklarını söylediler ama Millet İttifakına katılacaklarını da belirtmediler.

İttifakların seçimlere yönelik olması gerektiği; özellikle seçmen kitlesini, kimliğini ve söylemini oturtma aşamasında olan yeni partilerin şimdiden kendilerini bir ittifak ile bağlamalarının yanlışlığı uzun zamandır dillendiriliyor. Bu ayrı duruş başlarda biraz ‘oyun bozanlık’, ‘hep birlikte hareket edilmesi gerekirken ben-merkezci davranma’ gibi algılanmış olsa da mevcut durum yavaş yavaş kanıksanıyor.

Buna rağmen pandeminin tüm kısıtlayıcı etkisine karşın son bir buçuk-iki yıldır genel başkanlar özelinde tüm muhalefet partileri arasında gelişen bir diyalog mekanizması var. Bu mekanizma, kimilerinin, özellikle de Millet İttifakı’nın beklediği gibi anlık ve........

© Karar


Get it on Google Play