We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Falcı faizi

21 10 7
25.09.2021

T.C. Merkez Bankası (TCMB) kimileri tarafından beklenen kimileri tarafından ise şaşkınlıkla karşılanan bir kararla politika faizini 100 baz puan indirdi.

Daha doğrusu, 7 aydır politika faizini indirme konusunda piyasa şartlarını yeterli bulmayan TCMB, siyasi baskılara daha fazla direnemedi. Vatandaşa ise “Ben daha fazla tutamıyorum. Koltuğumu korumam lazım. Bundan sonrası sende…” dedi.

100 BAZ PUAN VERDİK DE KURTULDUK MU?

Faiz kararı bugünden yarına değil ama orta vadede canımızı yakacak, büyük bedeller ödemek zorunda kalacağımız dönemlerin habercisi. Çünkü alınan 100 baz puan indirim kararı Sayın Cumhurbaşkanı’nı da mutlu etmeyecek. Faizin yüzde 19’dan yüzde 18’lere gelmesi konut, ihtiyaç veya taşıt kredilerini en fazla 1,38’den 1,33’e kadar getirecek. Sayın Cumhurbaşkanı’nın istediği ise geçen sene 0,49 seviyesinde verilen kredilerle birlikte konut ve araç satışlarının patladığı bir ortamın yaratılması. Öyle bir ortamın yaratılması için ise TCMB’nin yapması gereken önümüzdeki her toplantıda faiz oranını düşürmekten başka bir şey değil.

Yani biz yüzü verdik ama daha astarı istenmedi…

TCMB BU KARARI NASIL ALDI?

Artık bu işin bir matematiği de kalmadı. Geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi piyango oyununa döndü TCMB faiz kararı. Matematiğe kalsa yapılması gereken enflasyon ve kura bağlı olarak faiz oranını belirlemek olurdu.

Bugünden daha iyi piyasa koşullarının olduğu geçen ayda faiz sabit tutuldu. Enflasyon yüzde 18’lerde, dolar/TL ise 8,40 seviyelerindeydi. Geçen aya göre........

© Karar


Get it on Google Play