We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Faiz piyangosu kime vuracak?

16 5 3
22.09.2021

Yarın öğleden sonra saat 14:00’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizine ilişkin merakla beklenen kararını açıklayacak.

Politika faizini merakla beklemek de Türkiye’nin son üç yıldır yeni alışkanlığı oldu. Zira tam bir piyango oyunu gibi. Ama bu piyangoda mesele kimin kazanacağı değil.

Kimin kaybedeceği!

Verilen kararların bir süredir matematikle izahı yok. Kurumların asıl işlerinden çok siyasi beklentilere odaklanması bilimi, matematiği dolayısıyla da tahmin yapmayı çok zorlaştırıyor.

***

Politika faizi Mart ayında en son yapılan 200 baz puanlık faiz artışından bu yana yüzde 19 seviyesinde. Neden çıktı bu seviyeye?

Enflasyon düşsün diye.

Düştü mü?

O faiz artışından sonra olması gereken kurda gevşeme idi. Gevşeyecekti de. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan hala nedenini tam olarak anlayamadığımız şekilde Naci Ağbal’ı görevden alarak TCMB’de bir tutam kalan bağımsızlığı da yok etti.

Hal böyle olunca kur durmadı. Kur durmayınca da fiyatlar artmaya devam etti.

Sonuçta enflasyon düşmedi. Bilakis daha da arttı.

Enflasyon artarken TCMB ne yaptı?

Ölü taklidi yaptı! Yüzde 19’a kadar çıkmış yüksek bir faiz oranına rağmen yaratılan istikrarsızlık ve güvensizlik ortamında enflasyonun düşmediğini görmezden gelmeyi tercih etti.

Sanki her şey normalmiş gibi.

Bu arada sadece........

© Karar


Get it on Google Play