We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanların karar günü

8 6 1
26.09.2021

Almanya belki tarihinin en ucu açık seçimini bugün yapıyor. Başbakan adaylarının oy oranları hiçbir seçim öncesinde olmadığı kadar büyük dalgalanmalar yaşadı. Seçim kampanyalarının yoğun şekilde başladığı üç beş ay öncesinde CDU/CSU ve Yeşiller ön sarıdayken aylar içinde SPD birinci sıraya yükseldi.

Seçimlerin ucu açık olmasının nedeni kimin birinci olacağından çok, ortaya çıkması muhtemel koalisyon versiyonları sayısının yüksek olması ve kimsenin sonuçların hangi kombinasyonu zorlayacağını kestirememesi. Bu nedenle seçim sonrası Almanya’yı çok sıcak bir siyaset gündemi bekliyor.

Seçim kampanyalarının başladığı günden beri neredeyse bir gerilim filmi heyecanıyla izlenen istatistiklerin en doğrusu bugün belli olacak. Kamuoyu araştırmalarında en ön sırada olan SPD adayı Olaf Scholz, alabildiğince sıkıcı bir kampanya sürdürmüş olmasına rağmen, diğer iki adayın yaptığı büyük hataları kullanarak, Alman seçmenlerinin önceliği olan istikrar beklentisine cevap vermesini bildi. Scholz’un başarısı partisinin programı ya da kendi karizması değil ısrarlı ve inatçı bir şekilde hiçbir hata yapmadan seçim sürecini atlatması oldu. Sıkıcı görülen bu yöntem aslında riskler de barındırıyor. Çünkü seçmenin sürecin bir yerinde sıkılıp tercihin değiştirme tehlikesi var.

***

CDU/CSU’nun adayı Armin Laschet Yunus Emre’nin "Söz ola bitire savaşı, söz ola kestire başı, Söz ola zehirli aşı, bal ile yağ ede bir söz’’........

© Karar


Get it on Google Play