We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kıbrıs’ta pozisyon farkları derinleşirken

7 2 1
22.09.2021

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar beraberindeki heyetle New York’a gitti. Binası yenilen Türk Evi’nin açılışına ve diğer etkinliklere katıldı. Yakında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşecek. Yaptığı açıklamada belirttiği gibi hem bu görüşmede, hem de yapacağı diğer görüşmelerde KKTC’nin yeni pozisyonunu aktaracak, iki devletli çözümün neden gerekli olduğunu açıklayacak.

Muhatabı Anastasiadis de Tatar gibi bulduğu her fırsatta nasıl bir çözüm istediğini, Türk tarafının istekli olması halinde bölgeye barışın ve huzurun ne şekilde geleceğini anlatacak. Ama belli ki artık iki kesimli, iki toplumlu federasyondan çok 1960 ortaklık cumhuriyetine dönüşü vurgulayacak. Zaten yaptığı açıklamalar şimdiden buna işaret ediyor, bir takım muğlak kavramlar çerçevesinde Türklerin haklarının korunacağını söylüyor.

***

Anastasiadis’in pozisyonu taktik olabilir. Çünkü referans noktasında hala 1977-1979 Doruk Anlaşmaları var. Üstelik de 1960’a geri dönüşü Türk tarafının yeni tutumuna bağlıyor. Muhtemelen kendisi bile önerdiğinin gerçekleşmeyeceğini biliyor ama Türklerin maksimalist taleplerine karşılık veriyoruz demeye getiriyor. Aynı zamanda da federal çözümün mümkün olmadığını, yakın zamana kadar buluşulabilen ortak noktadan kendi kesiminin de uzaklaştığını ima ediyor.

Herhalde BM Genel Sekreteri de tarafların birbirinden iyice koptuğunu, uzlaşmadan uzaklaştığını görecektir. Fakat Guterres bulunduğu konum, BM’nin kriz yönetim mantığı ve müktesebatı gereği tarafları masaya çekmeye çalışacaktır. Taraflar da dünyaya uzlaşmaz görünmemek için belki bir tur daha görüşmeye razı olacaktır. Diğer yandan........

© Karar


Get it on Google Play