We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanya seçime giderken…

4 3 1
26.09.2021

Almanya bugün seçimini yapıyor. Parlamentosunun kompozisyonunu, iktidarının niteliğini, başbakanının kim olacağını belirleyecek. Seçimler sonrasındaki pazarlıklar neticesinde çok muhtemeldir ki yine bir koalisyon kurulacak. Yakın zamana kadar kamuoyu yoklamaları sosyal demokrat SPD’nin CDU/CSU’dan daha çok oy alacağını gösteriyordu. Son yapılanlarsa SPD’nin oylarında düşüşe işaret ediyor.

Ancak SPD ve başbakan adayı Olaf Scholz’un şansı hala yüksek. Genel beklenti SPD’nin Yeşiller ve Hür Demokratlarla birlikte bir koalisyon oluşturacağı yönünde. SPD öncülüğünde başka kombinasyonlardan, CDU/CSU ile yeni bir ortaklıktan söz edenler de var. Uzun bir aradan sonra SPD’nin siyasi barometrelerde ön plana çıkmasının en başta gelen nedeni ise şüphesiz kendi başarısı ve Scholz’un Pandemi sırasında Maliye Bakanı olarak gösterdiği performans.

***

Ama Angela Merkel’den CDU liderliğini devralan Armin Lancet’in gaflarının, daha da önemlisi Merkel’in bıraktığı boşluğu dolduramamasının katkısı olduğu da gerçek. Nihayetinde Almanya’yı biri 1871’de, diğeri 1990’da birleştiren iki başbakanla, Otto von Bismarck ve Helmut Kohl ile karşılaştırılan bir liderden, hiçbir siyasi ya da hukuki gerekçesi yokken şahsi nedenlerle oturduğu koltuğu bırakan bir şahsiyetten söz ediyoruz.

Economist gibi dergiler yapamadıklarıyla ansa da Almanya onu büyük ölçüde yaptıklarıyla hatırlayacak. Tevazusu, hiç değiştirmediği hayat tarzı ve zorluklar karşısında gösterdiği sağduyusu eminim bundan sonra da çok konuşulacak. Mülteci krizi karşısında takındığı tutum ve daha pek çok politikası ileride araştırmalara konu olmaya devam........

© Karar


Get it on Google Play