We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kürt sorunu yok’ demekle yok olur mu?

22 4 1
24.09.2021

Hayıflanmamak mümkün değil… Türkiye en kadim sorunlarından birsi olan Kürt sorunu konusunda sanki hiçbir şey olmamış gibi yeniden aynı tartışmaları yaşamak gerçekten hüzün verici.

Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 2005 yılında Diyarbakır’da yaptığı o ünlü konuşmasındaki “Geçmişte yapılan hataları yok saymak büyük devletlere asla yakışmaz” sözleriyle başlayan ve sonrasında devam eden süreç herkese umut vermiş, bütün bir toplum terörün olmadığı bir Türkiye hayali kurmaya başlamıştı.

Ama ne yazık ki gerek iktidarın hataları, gerekse Suriye’deki kaosu fırsat bilen PKK’nın şımarıklığı yüzünden süreç akamete uğradığı için bugün yeniden başa dönmüş bulunuyoruz.

Uzun süredir Kürt meselesini konuşmanın neredeyse terörle eşdeğer olarak görülmeye başlandığı dikkate alındığında, tartışmanın yeniden başlaması bile yeni bir imkan olarak görülebilir. Bu açıdan bakıldığında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt meselesinin çözümünde “Muhatap HDP’dir” açıklamasını dikkate değer bir tutum olarak görmek gerekiyor.

Kuşkusuz, Kürt meselesi konusunda CHP’nin geçmişten gelen geleneksel hafızası açısından bakıldığında bu yeni adımı seçimlere dönük bir ‘jest’ olarak değerlendirenler olacaktır. Dünkü KARAR gazetesinde bu konuda kapsamlı bir değerlendirmede bulunan Mesut Yeğen, bu jestin Cumhur İttifakını iktidardan edecek çoğunluğu bulmak üzere yapılan konjonktürel bir hamle olma ihtimaline dikkat çekiyor, ama aynı zamanda........

© Karar


Get it on Google Play