We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hukuk yok ‘reform kirlenmesi’ var…

25 4 12
22.09.2021

Son dönemde iktidar cenahından ‘hukuk reformu’, yeni anaya bağlamında o kadar çok açıklama, değerlendirme duyduk ki zihnimizde adeta bir ‘reform kirliliği’ oluşmaya başladı.

Türkiye’nin gerçekten bir hukuk reformuna ihtiyacı var mı? Elbette var, ama bu reform söylemlerinin bir inandırıcılığının olabilmesi için öncelikle iktidarın mevcut anayasaya ve yasalara riayet etmesi gerekiyor. Şu ana kadar iktidarın bu konuda çok kötü bir sınav verdiğini, dolayısıyla bırakın hukuk reformunu, gerçek anlamda bir ‘hukuk devleti’ne inanıp inanmadığından bile kuşku duyar hale geldik.

Çünkü ülkeyi yönetenler Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymayacaklarını açıktan beyan edebiliyorlar, İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında Anayasamızın 90. Maddesinde uymayı taahhüt ettiğimiz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını tanımadıklarını söyleyebiliyorlar. Dahası, toplumda yargının siyasi iktidardan işaret almadan karar veremediği gibi bir algı var ki esas dramatik olan budur.

Hal böyleyken, Cumhurbaşkanı’ndan Adalet Bakanı’na kadar iktidar temsilcilerinin her akıllarına geldiğinde ‘hukuk reformu’ ve ‘bağımsız yargı’ masallarına nasıl inanalım ki…

Mesela Adalet Bakanı Abdülhamit Gül daha iki gün önce Bursa Adalet Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada yargının verdiği bağımsız ve tarafsız kararlarla değil, ülkenin her yerinde yaptıkları muhteşem adalet saraylarıyla övünüyordu.

Adliyenin kapısının adaletin........

© Karar


Get it on Google Play