We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP’li belediyeler Kılıçdaroğlu’nu ne kadar anlıyor?

56 2 10
26.09.2021

Hiçbir siyasi aidiyet duygusuna teslim olmadan hakkaniyetle değerlendirmek gerekirse Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’de önemli bir değişim rüzgarı estirdiğini söylemek gerekiyor. Türkiye sosyolojisinde geleneksel CHP anlayışıyla ilgili kanaat dikkate alındığında Kılıçdaroğlu’nun değişim çizgisinin daha da anlamlı olduğu anlaşılacaktır.

Hemen hatırlatalım, Kılıçdaroğlu’nun bu yeni siyaset etme tarzı CHP’yi yerel yönetimlerde iktidar yapmıştır. Ancak kabul etmek gerekiyor ki bu değişim o kadar da kolay değil. Zira genel olarak Türkiye solu içinde var olan “Ortodoks sol”, tıpkı Ortodoks İslamcılar gibi modern demokrasiye karşı öteden beri hep mesafeli bir duruş sergilemişlerdir.

Kuşkusuz Türkiye solunu analiz etmek üzere böyle bir girizgah yapmadım. Daha çok, yerel seçimlerle gelen başarının CHP’li belediyelerin özellikle kültürel alanda nasıl bir istikamet içinde olduğuna yakından bakmaya çalışıyorum. Önce bir gerçeğin altını çizelim, CHP yerel seçimlerde bütün toplum kesimlerini kucaklayan bir zihniyet değişimiyle bu başarıya ulaşmıştır.

Dolayısıyla yönettikleri şehirlerde doğal belediyecilik hizmetlerinin yanında, kültürel hizmetlerde de bütün kesimlere dokunan bir anlayışla başarıya ulaşmaları mümkün olacaktır.

Şu ana kadar ortaya çıkan fotoğrafa bakarak söylemek gerekirse, CHP’li belediyelerin özellikle kültürel faaliyetlerde çok da kucaklayıcı bir görüntü sergilediklerini söylemek ne yazık ki pek mümkün........

© Karar


Get it on Google Play