We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Düğmeye basıldı da kırmızı kabloyu kim keser?

66 9 0
04.01.2020

İran’ın Ortadoğu eş-başkanı ve vekâlet savaşlarının en zirvedeki mihveri Süleymani, ABD’nin geceyarısı operasyonu ile öldürüldü. Aynı saldırıda Haşdi Şafi’nin ikinci adamı el Mühendis de hayatını kaybetti.

ABD’nin düzenlediği saldırı sonrasında dünya sarsıldı. Zira suikastın en zirvedeki isimlere yapılması Pentagon ve Amerikan istihbaratları arasında yeni bir tartışma başlattı. Saldırının Trump’ın emriyle yapıldığı bizzat Amerikan haber kaynakları tarafından dünyaya servis edildi. Bu, ABD içindeki güç dengelerinin arasında bir hesaplaşmanın da ayyuka çıkacağının işareti olsa gerek.

Bütün gözler İran’a nasıl bir misilleme yapacağı üzerine merakla çevrilmişken ABD içindeki yeni Ortadoğu kurgusunun ne idüğüne dair ciddî bir yorum henüz okumadık.

İran elbette Zülfikar nişanını alan Süleymani’nin öldürülmesine büyük bir misilleme yapacak. Bu nişan öyle herkese verilmiyor. Süleymani demek İran’ın derin devlet yapısının en kilit ismi demek. Fakat bu misillemenin yeri ve zamanı konusunda elbette İran’ın derin devleti uzun planlar yapacaktır. Süleymani ile “ben onun askeriyim” diyen en yakın silah arkadaşı el Mühendis’in bir operasyon hazırlığı içindeyken Bağdat’taki toplantı yaptıkları yerde ortadan kaldırılması, Amerika Birleşik Devletleri içindeki Ortadoğu şeflerinden bir kısmına inisiyatiflerini artırıcı bir katkı sunmuştur. Ancak Şia’nın eylemsel trafiğinin Ortadoğu’da kilit maşalardan biri olduğu dikkate alınırsa uzun vadede Yahudi-İngiliz aklının........

© Karar