We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Basit bir Cumhurbaşkanı seçimi matematiği

47 2 1
23.09.2021

Geçen hafta Millet İttifakı içindeki çatırdamanın nedenlerini yazmaya çalışmıştım.

Görünürdeki birinci neden, Cumhurbaşkanı adayını belirleme meselesiydi. İkinci neden ise İyi Parti lideri Meral Akşener’in partisinin oylarının artıyor olmasından hareketle genel olarak muhalefette daha belirleyici olma arzusu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener arasında, zaman zaman kamuoyuna verilen mesajlar yoluyla yürütülen “müzakere” sonunda Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek aracılığıyla belli bir noktaya geldi.

“Deniz Zeyrek aracılığıyla” dediğime bakmayın, şaka ediyorum, Deniz Zeyrek bir gazeteci olarak mesleğinin gereğini yaptı, önce Meral Akşener’e soru sordu. Sonra ondan aldığı cevaptan hareketle Kemal Kılıçdaroğlu’na sordu.

Sonuç şu: Meral Akşener, Deniz Zeyrek’e “Muhalefet adayımızı ortak belirlemeliyiz” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu ise birkaç gün sonra “Ortak adayla seçime gidebiliriz” dedi.

Ben de bugün burada bu ortak aday belirlemenin ve seçime ortak adayla gitmenin iyi bir fikir olup olmadığını tartışmak istiyorum izninizle.

***

Herkes biliyor ama ben bir daha hatırlatayım: Çok anormal bir durum olmazsa, 18 Haziran 2023 günü Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri için sandık başına gideceğiz. İki ayrı pusulada iki ayrı oy kullanacak, bunları iki ayrı zarfa koyup iyi ayrı sandığa atacağız.

O gün Cumhurbaşkanı seçiminde verdiğimiz oylarla adaylardan biri yüzde 50’nin üzerinde oy alırsa, seçimi o kazanmış olacak. Ama yok hiçbir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa, o seçimde en çok oy almış iki adayla iki........

© Karar


Get it on Google Play