We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Diktatör imam dinden eder

37 10 1
26.09.2021

Aslında komünizm Stalin’le bitmişti. Ne demek şimdi bu? Şu demek: Stalin’e kadar yalnız Rusya’da değil, bütün dünyada komünizme sempatiyle bakılıyordu. Batı Avrupa’da, ABD’de aydınlar, Marks’ın ve Lenin’in söylemlerine hayrandı. Hani şimdi “narrative” dediklerine; galiba Türkçe karşılığı, “anlatı” imiş.

O havayı yansıtan ve sıkça tekrarlanan hikâye, Lincoln Steffens isimli, zıpçıktı bir Amerikan gazetecinin 1919 yılında yaptığı Rusya seyahatidir. Steffens, komünist rejimi şu meşhur ifadeyle anlatıyordu: “Geleceği gördüm ve gelecek başarılı.” Aslında kullanılan kelime, “başarılı” değil, “çalışıyor”, ama Türkçede bu tercüme anlamı daha iyi veriyor.

FİKİRLER ÖLMEZ, İNTİHAR EDERLER

Sonra Stalin geldi ve yurt içinde ve yurt dışında katliamlar başladı. Kukla halk mahkemelerinin tiyatro gibi yargılamalarıyla yalnız komünizm karşıtlarının değil, komünist fakat Stalin’e yüzde yüz itaat etmeyenlerin de katli… Yurt dışından, özellikle muhalif Leon Troçki’nin ta Meksika’da baltayla katlini kastediyorum. Kırım Türklerinin sürülüşü, milyonların açlığa mahkûm edilmesi… Nihayet Hitler’le ittifak! Gören gözler ve duyan kalplerde komünizmin sonunun başlangıcıydı bu. Batılı aydınların indinde komünizm bitmişti. Kim bilir; belki Stalin olmasaydı Rus ihtilalini başka Avrupa ihtilalleri izleyecekti.

Durup dururken Stalin’i yazmamın kendi başına bir anlamı yok tabi. Anlatmak istediğim, fikirlerin, hareketlerin, siyasete girince yozlaşma tehlikesiyle karşılaştıkları. Hele o fikrin........

© Karar


Get it on Google Play