We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İmralı’yı önce PKK muhatap alsın!

28 3 1
23.09.2021

HDP’nin 21 Mart 2013’te Diyarbakır’da düzenlediği Nevruz kutlamasında, Abdullah Öcalan’ın İmralı Cezaevi’nden gönderdiği mektup okunmuştu.

Mektubunda, “Bugün artık yeni bir Türkiye’ye, yeni bir Ortadoğu’ya uyanıyoruz. Silahlı direniş sürecinden demokratik siyasi sürece kapı açılıyor. Artık ‘Silahlar sussun, fikirler konuşsun’ noktasına geldik. Yok sayan, inkar eden, dışlayan modernist paradigma yerle bir oldu. Akan kan, Kürdüne-Türküne-Lazına-Çerkezine bakmadan bu coğrafyanın ta bağrına akıyor. Ben bu çağrıma kulak veren milyonların şahitliği ile diyorum ki, artık yeni bir dönem başlıyor. Silah değil, siyaset öne çıkıyor. Yine diyorum ki, artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir” diyordu Öcalan.

Silahların susup fikirlerin konuşması, siyasetin önünün açılması için, PKK’yı, sarih bir şekilde, “silahlı unsurları”nı Türkiye’den çıkarmaya çağırıyordu.

Ne oldu?

Birkaç yüz kişi (İstihbarat kayıtlarına göre daha ziyade “örgüte yeni katılan ve örgütte pasif kadrolarda yer alan” kişiler), belki Türkiye’deki militanların üçte bir kadarı sınır ötesine çekildi; bu süreçte devşirilen yeni militanlar onların yerini ziyadesiyle aldı; gidenler de kısa süre içinde geri gelmeye başladı; üstelik “silahlı unsur” diye sınır ötesine çekilen toy militanlar, Irak’taki kamplarda silahlı eğitim alıp öyle döndüler.

Neticede, Öcalan’ın sözüne itibar edilmemiş, hatta o sözün tam tersi yapılmış oldu.

PKK elebaşlarından Cemil Bayık, Kasım 2014’te bir gazetecinin “Çekilmede durum nedir, gerilla nerede?” sorusuna verdiği cevapta bunu açıkça ortaya koydu:

“Kuzey’de (Türkiye) her yerde gerilla vardır, hem de........

© Karar


Get it on Google Play