We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünyayı kim kurtaracak?

15 2 45
25.09.2021

İklim değişikliğine karşı yapılan sayısız araştırma var ve pek çok farklı platformda ne gibi önlemler alınması gerektiği tartışılıyor. Bazı projeler ise bilim kurgu filmlerini andıracak
kadar çılgın...

Belki de gözünüze ilişmiştir, geçen hafta yayınlanan bir haberde 4 bin yıl önce soyu tükenen mamutları yeniden yaratma projesi de bu çılgın araştırmalardan bir tanesi. Senaryolara göre avcılık ve bozulan çevre koşulları mamutların soyunu tüketti. Şimdi yeniden hayata dönmeleri mümkün mü?

Aslında bu proje 10 yıldan beri devam ediyor. Ancak bu güne kadar kimse bu araştırmayı hayata geçirmek için yeterli olan fonu sağlamamıştı. Sonunda teknoloji girişimcisi Ben Lamm ve yıllardır ‘Mamut 2.0’ı yaratmak için çalışan Harvard Üniversitesi genetik profesörlerinden George Church’ün iki yıl önce kurduğu Colossal isimli girişim 15 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirketin ilk finansmanı karbon emisyonlarını düşürme çalışmalarını destekleyen sermaye şirketi Climate Capital’den ve Bitcoin yatırımlarıyla tanınan, milyarder ikizler Cameron ve Tyler Winklevoss’den geldi. Burada bir parantez açalım; ikizler Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e Facebook fikrini çaldığı gerekçesiyle dava açtıklarında gündeme gelmişti. Dava sonunda 65 milyon dolar kazanan Winklevoss kardeşler kripto para Bitcoin’in ilk yatırımcılarından.

Fil gibi görünsün ama mamut gibi hareket etsin!

Colossal’ın hedefi, nesli tükenmekte olan Asya fillerini Kuzey Kutbu’nun iklimine dayanacak şekilde, mamut benzeri yeni bir hayvan türüne değiştirmek. Mamut gibi görünecek soğuğa dayanaklı fillere, elemoth ya da yeni fil deniyor...

Church ve ekibi fil yumurtasından aldıkları DNA’yı mamut DNA’sına benzeyecek şekilde değiştirmeyi amaçlıyor. Bu dizilim, mamut fosillerindeki tüylerden, yağ tabakalarından elde edilen genomlar ve Asya fillerinin sahip olduğu genomlar karşılaştırılarak belirlendi. Bu fetüs için kök hücrelerden üretilen, yapay bir mamut rahmi geliştirilecek. Mamut fetüsünün iki yıl boyunca rahimde beklemesi ve ağırlığının 90 kilo olması gerekiyor!

Church, “Birilerini kandırmaya çalışmıyoruz, bu tür -40 derecede hayatın tadını çıkaracak, Kuzey Kutbu’nu restore etmeye yardımcı olacak” diyor.

Bu proje başarılı olursa, tekrar dünyaya gelecek olan yünlü mamutlar, Rusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan 20 bin hektarlık Pleistocene Park’a yerleştirilecek. Bir zamanlar yünlü mamutların otladığı Sibirya ve Kuzey Amerika tundrası hızla ısınıyor ve karbondioksit salınıyor ve şimdi buraya yosunlar hakim. Pembe hayallere göre mamutlar bölgedeki kar tabakalarını ezerek sıkışmalarına ya da kazıyarak soğuk havanın toprağa nüfuz etmesine yardımcı olacak, yosunları parçalayacak, ağaçları devirecek ve dışkılarıyla gübre sağlayarak otlakları koruyacak.

Pleistocene parkını yöneten Rus bilim insanları Sergey Zimov ve Nikita Simov, ekosisteminin eski haline dönüp dönemeyeceği hipotezini bu parkta test ediyor. Parkta atlar, geyikler, ren geyikleri, bizon ve yaklar dahil olmak üzere 150 hayvan türü........

© Karar


Get it on Google Play