We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SGK’nın mahsup yönteminde değişikliğe ihtiyaç var!

3 6 14
03.09.2021

Tarım işçilerinin, taksi dolmuş şoförlerinin ve Bağkur’lu vatandaşların SGK’nın sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için acil haller hariç yasa gereği 60 günden fazla vadesi geçmiş prim borçlarının bulunmaması gerekiyor.

Her ne kadar primlerini kendileri ödeyen genel sağlık sigortalıları ile Bağkur’luların 31/12/2021 tarihine kadar prim borçlarına bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına imkan sağlanmış olsa da, 60 günden fazla vadesi geçmiş borcu olan taksi dolmuş şoförleri ile tarım işçileri maalesef ki bu imkandan yararlanamıyorlar.

Ayrıca 60 günden fazla vadesi geçmiş prim borcu bulunan Bağkur’lu ve GSS’li vatandaşların ilaç bedelleri de SGK tarafından karşılanmadığından bu vatandaşların ilaç bedellerini de kendilerinin ödemesi gerekiyor.

Haliyle ödeme vadesi geçmiş 60 günden fazla prim borcu bulunan bu vatandaşların prim borçlarının 60 günden fazlaya ilişkin kısmını ödemeleri gerekiyor.

***

Ne var ki, borcumun 60 günden fazlaya ilişkin kısmını ödeyip borcumu 60 güne düşürdükten sonra sağlık hizmeti alayım dediğinizde, yaptığınız ödeme öncelikle ödeme vadesi gelmemiş cari dönem borcunuza mahsup ediliyor.

Yani, vadesi geçmiş 60 günden fazlaya ilişkin borcunuzu ödeyebilmeniz için öncelikle henüz vadesi gelmemiş cari dönem borcunu ödemeniz, ardından eğer cebinizde paranız kalmışsa 60 günden fazla süreye ilişkin borcunuzu ödemeniz gerekiyor.

Şöyle bir örnek vereyim,

Diyelim ki, Ek-6 kapsamında bir taksi........

© Karar


Get it on Google Play