We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sonuç ortada…

51 2 1
08.04.2022

Önceki akşam AK Parti milletvekilleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, “Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir yapma hedefinden geri adım atmadık, atmayacağız. Bu hedefi, milletimizin yeni Kızılelması olarak görüyoruz” dedi.

Türkiye’yi “dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri” yapma sözü Erdoğan’ın “2023 Hedefleri”nin en önemli ve en iddialı vaatlerinden biriydi.

Sayın Erdoğan’ın 2011 yılında ilan ettiği bu hedefinden geri adım atmadığını açıklaması takdire şayan, ama bu hedefini nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyor?

Sayın Erdoğan’ın kafasındaki “Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapma hedefini gerçekleştirmeyi düşündüğü yeni tarih” nedir?

Sonuçta 2023 yılında bu hedefin gerçekleşmesinin mümkün olmadığı ayan beyan ortada.

Ayrıca hangi ekonomi politikasıyla, modeliyle bu vaadini gerçekleştirecek? Nasıl bir mucize gerçekleşecek?

Enflasyon resmen yüzde 62, ülkemizde her üç kişiden biri işsiz durumda. Ülke her geçen gün yoksullaşıyor, yoksunlaşıyor. 4 yılda 11 milyon vatandaş devlete muhtaç hale gelmiş. Gökyüzünden dolu yağar gibi Beştepe’den vatandaşın tepesine zam üstüne zam yağıyor.

Sayın Erdoğan “Yüksek enflasyon ve fahiş fiyat artışları sadece bizim sorunumuz değil, Avrupa ülkelerinin çoğu bu durumla karşı karşıya” diyor.

Hangi Avrupa ülkesinde enflasyon oranı yüzde 62? Evet, enflasyon, fiyat artışları Avrupa ülkelerinin de sorunu ama Avrupa ülkelerinin enflasyonu dert ettikleri oranla Türkiye aynı durumda mı?

Evet, Almanya’da enflasyon 32 yılın zirvesinde. Almanya hükümeti enflasyonla mücadele ediyor, peki mücadele ettiği oran ne: Yüzde 5.1

TÜİK’in altın makasının kesip biçtiği oran ile enflasyon yüzde 62, Sayın Erdoğan “Vatandaşı enflasyona ezdirmeyecek bir yöntemle bu zor dönemden çıkacağız” diyor. (6 Nisan)

Bu nasıl olacak? Vatandaş enflasyonun altında kaldı, nefes alamıyor? Daha ne olursa enflasyonun vatandaşı ezdiğini kabul edecek iktidar?

***

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ‘ekonomik büyümenin ivme kazanacağını’, ‘istikrarın kalıcı hale geleceğini’, ‘işsizlik oranının........

© Karar


Get it on Google Play