We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkez Bankası devletin en iyi dostu olmalıdır ama…

38 17 1
24.09.2021

Başbakan İsmet Paşa Bakanlar Kurulu toplantısında Tarım Bakanı Reşat Muhlis Erkmen’i yanına çağırır ve şöyle der:

“Bir daha beni Merkez Bankası Umum Müdürü ile muhatap etme.”

İsmet Paşa’nın muhatap olmak istemediği isim Merkez Bankası’nın ilk başkanı Selahattin Çam’dır. O zaman Merkez Bankası Bakanı “umum Müdür” konundaydı.

Tarım Bakanı Erkmen, Başvekil İsmet Paşa’dan Merkez Bankası’nın Tarım Bakanlığına kredi vermesi için Genel Müdür Selahattin Çam’la özel olarak görüşmesini rica etmişti.

Olay şöyle gelişir… İsmet Paşa da Merkez Bankası Umum Müdürü Çam’ı başvekil makamına davet eder, mevzuyu, önemini anlatır ve Tarım Bakanlığına kredi vermesini ister.

Toplantı tam bir saat sürer ancak netice olumlu değildir. Zira Selahattin Bey Merkez Bankası’nın böyle bir krediyi vermesi durumunda enflasyon yaratacağını anlatarak İsmet Paşa’yı ikna eder. Merkez. Bankası, Tarım Bakanlığına kredi vermeyecektir.

Bir kırgınlık falan oluşmaz. Ne İsmet Paşa ne de Tarım Bakanı Erkmen Merkez Bankası Başkanını hedef alan, yıpratan bir açıklama yapar.

Bu hadiseden beş altı yıl sonra Selahattin Çam’ın fikri sorulmadan yardımcısı görevden alınır ve yerine başka bir isim atanır. Selahattin Çam, yardımcısının görevden alındığı aynı gün Merkez Bankası Umum Müdürlüğü’nden istifa eder.

Merkez Bankası 11 Haziran 1930 günü kabul edilen kanunla kurulmuştur. 3 Ekim 1931 tarihinde fiilen çalışmaya başlayan Merkez Bankası’nın o dönemki unvanıyla ilk Umum Müdürü Selahattin Çam’dır.

Merkez Bankası fiilen çalışmaya başladığında şu türde reklamlar, ilanlar çıkmıştı.

***

Bugün Merkez Bankası Başkanlığı koltuğunda AK Parti milletvekilliği yapmış olan Şahap Kavcıoğlu oturuyor ama Merkez Bankası’nın tarihinde Selahattin Çam gibi çok saygın isimlerde yöneticilik yaptılar. Selahattin Çam, Nusret Metya, Naim Talu, yakın zamandan N. Süreyya Serdengeçti, Durmuş Yılmaz, Erdem Başçı gibi müstesna saygınlığa sahip başkanların makamında bugün Sayın Kavcıoğlu oturuyor maalesef.

Böyle diyorum çünkü aynı zamanda bir iktisatçı olan Şahap Kavcıoğlu dünkü “faiz kararı” ile ülkemizin itibarını yerle bir etti. Çünkü Merkez Bankası ülkemizin uluslararası platformlarda itibarını koruması, ekonomik kalkınmasını sağlaması, parasının değerini koruması için ülkemizin yokluk dönemlerinde bin bir zorluklarla kurulan bir devlet kurumudur.

Siyasi iktidarlar dünyanın her yerinde Merkez Bankası’na müdahale etmeye çalışmıştır ama dünyanın her yerinde de Merkez Bankası yöneticileri ülkenin çıkarlarını korumuşlar, siyasetçilerin isteklerine........

© Karar


Get it on Google Play