We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hangi kelimeyi nahoş buldular acaba?

67 11 20
21.06.2022

Ankara’nın göbeğinde bir polis amiri gözlerinde güneş gözlükleri, sigarasının dumanını üfleye üfleye, parmağını sallaya “Ahlaksız, sus lan, adam gibi konuş, haddini bileceksin, senin gibi tiplere ne olacağı belli” diyerek DEVA Partili milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun üzerine yürüdü.

Bir milletvekiline bunu yapabilen “bir polis amiri” ülkesinin hiçbir güvencesi olmayan sıradan vatandaşına neler yapmaz ki?

Nitekim Sayın Yeneroğlu da “Sayısız vatandaşımıza yapılan kötülüklerin onda bir dahi bana yapılmadı. Biliyorum ki milletvekili olmasaydım şu anda karakolda işkence görüyor olurdum. Ülkemiz bu halde maalesef. Çünkü devlet gücünü hukuk dışı şahsi tasarruf alanı zannedenler var” dedi.

Sayın Yeneroğlu bu sözlerinin tamamında haklıdır. Abartılı tek bir sözü yok. 2002 yılında “İşkence ve kötü muameleye sıfır tolerans” vaadiyle iktidara gelen AK Parti’nin muktedir döneminde ülkeyi getirdiği tablo bu oldu maalesef.

Girin Google “polis” yazın, devamına da “şiddet, adam kaçırma, şüpheli ölüm, karakolda işkence, çıplak arama” diye yazın, yazın da “kolluk kuvvetimizin” ülkemizin insanlarına reva gördüğü acımasızlığın, merhametsizliğin, gaddarlığın boyutunu görün.

***

Gelelim Cuma akşamı Ankara’nın göbeğinde, Beştepe’nin duvarının dibinde bu olayın yaşanmasına sebep olan hadiseye.

Mevzu yeni değil ama ne olduğunu bilmeyenler için kısa bir özet:

Mesaret Karakaya. Somalili. Sudan’da yaşadığı dönemde Aksaray’lı bir Türkle evleniyor, 2012 yılında da Türkiye’ye dönüyorlar. Üç çocuk annesi ve Türk vatandaşı.

Mesaret Hanım Somalili Mohammed Isse Abdullahi ile birlikte 2019 yılında Ankara Kızılay’da bir Somali lokantası açıyor. Adı SAAB Cafe.

Lokantanın tabelasında da sarı-yeşil ve kırmızıyı kullanıyor yani Afrika renklerini. Bir anormallik var mı?

Yok ama var. Çünkü bizim ülkemizde bu renkler cıss. Mesela ülkemizde dindar kesim gündelik hayatta çok defa kullandığı, Allah’ın gücüne gitme anlamına gelen “gayretullah” kelimesini de kullanmıyor artık. Neden? Çünkü cıss. Neden? Çünkü “gayretullah” kelimesi Fethullah Gülen örgütünü anımsatıyor!

Sarı -yeşil ve kırmızının yan yana gelmesi de mahzurlu çünkü PKK’nın bayrağında var! Allahtan renklerin tek tek kullanılmasında ya da iki rengin bir araya gelmesinde şimdilik bir mahzur görülmüyor!

Polis kafayı bir şekilde SAAB Cafe’ye........

© Karar


Get it on Google Play