We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hadi yine iyiyiz, aralık ayına enflasyon düşecekmiş!

44 3 1
12.04.2022

2 Aralık 2021’de Hazine ve Maliye Bakanlığına atanan Nurettin Nebati Bloomberg’e verdiği röportajda “Şimdi biz enflasyonu çözeceğiz, ondan sonra 2022 yılı tam bir dönüş, istikrar ve işlerin oturduğu bir yıl olacak. Enflasyon ocakta pik yapar, mayısta düşer, seçimlere enflasyon tek hane” demiş hatta sunucuya “önümüzdeki yıl yapacağımız sohbette faizde, enflasyonda ve kurdaki olumlu değişimlerin nasıl gerçekleştiğini siz bana soracaksınız, ben de anlatacağım” demişti. (14 Ocak 2022)

Bakan Nebati ‘ocakta pik, mayısta düşer, seçimlere tek hane’ açıklamasını yaptığında ülkemizde enflasyon oranı yüzde 48,69’du. Sayın Nebati’ye göre ülkemiz Aralık ayının kamburunu taşıyordu, yazın gıda fiyatlarında gevşeme olacaktı ve gıda fiyatlarındaki normalleşmeler ülkemizin artık yeni bir patikaya girdiğini gösteren en önemli aylar olacaktı.

15 gün sonra yani 3 Şubat 2022’de Japon Nikkei ajansına konuşan Bakan Nebati “Enflasyonda zirveyi Nisan ayında göreceğiz, yüzde 50 seviyelerini göreceğimizi düşünmüyorum, umarım yanılmam. 2023 haziran seçimlerine kadar tek haneli enflasyona sahip olacağız” dedi.

Bakan Nebati Japon Nikkei’ye mülakat verirken, TÜİK şubat ayında enflasyon oranının bir önceki aya göre yüzde 4,81 artığını buna göre yıllık artışla enflasyon oranının yüzde 54,44 olduğunu açıkladı.

TÜİK yıllık enflasyon oranını yüzde 54,44 olarak açıklarken, Bakan Nebati de ülkemizde enflasyon oranının yüzde 50 seviyesini görmeyeceğini açıklıyordu.!

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4 Ocak 2022 tarihli açıklamasını da hatırlamakta fayda var. Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısına ne demişti Sayın Erdoğan “Ekonomide en kötü sona erdi. Döviz kurunun üzerindeki........

© Karar


Get it on Google Play