We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan ne dediğinde biz ne anlamalıyız

45 5 1
31.05.2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlamış. Finlandiya ve İsveç’le yapılan görüşmelerin beklenen düzeyde gerçekleşmediğini, iki ülkenin dürüst ve samimi davranmadığını söyleyen Erdoğan, iki ülkenin NATO’ya üyelik başvurusuyla ilgili Türkiye’nin tavrının ne olacağını şöyle açıklamış:

“Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin başında olduğu sürece, teröre destek veren ülkelerin kesinlikle NATO’ya girmesine biz ‘evet’ diyemeyiz.”

Bu sözleri okuduğumda bir an bir dejavu yaşadığımı hissettim. Cümle kalıbı ne kadar tanıdık değil mi?

Nereden hatırlıyorum, nereden hatırlıyorum derken buldum.

Bir Rahip Brunson, bir Deniz Yücel davası vardı. İzmir Diriliş Kilisesi Rahibi ABD vatandaşı Andrew Craig Brunson 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Eylül 2016’da “terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı” iddiasıyla gözaltına alınmış, 9 Aralık 2016’da tutuklanarak cezaevinde gönderilmişti.

Mahkeme 16 ay boyunca cezaevinde iddianamesinin hazırlanmasını bekleyen Brunson için “FETÖ/PDY üyeliği ve yöneticiliğinden” ömür boyu hapis cezası istemişti. 35 yılla yargılanmasına hükmedilmişti.

Baya baya törörist ve casustu Rahip Brunson.

Hatırlayacaksınız Rahip Brunson davası ABD ve Türkiye arasında büyük bir krize dönüşmüştü.

ABD’li senatörler duruşmayı izlemek için Adalet Bakanlığı’na başvurmuş, 37 senatör ve 78 Kongre üyesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazmış, rahibin serbest bırakılmasını istemişti.

Dönemin ADB Başkanı Trump Rahip Brunson’ı özel mesele edinmişti kendisine. Trump “Papaz Brunson Türkiye’de zulme uğruyor. O masum. O casus ise ben ondan daha da casusum. Yargı süreci yargı süreci değil. Türkiye’dekilerle bu konuda birşeyler yapılması için konuşuyoruz” demişti, ardından ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell kameralar karşısına geçerek “Brunson’un sarbest bırakılmamasının Türkiye’ye sonuçları ağır olacak” açıklaması yapmıştı.

Hatırlamaya devam edelim.

Sonra ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence çıktı “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetine ABD Başkanı Trump adına mesajım var. Rahibi hemen serbest bırakın ya da sonuçlarına katlanmaya hazır olun” tehdidinde bulunmuş, ABD’nin Türkiye’ye karış ekonomik yaptırımlar uygulama hazırlığında olduğunu........

© Karar


Get it on Google Play