We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan enflasyonu düşürecek, ekonomik krizi çözecek ama…

88 4 33
04.06.2022

Tane tane yazalım: 20 Mayıs’ta yıllık enflasyon oranını yüzde 69,97 olarak açıklayan, TÜİK dün yıllık enflasyon oranını yüzde 73,5 olarak açıkladı.

Enflasyon düşüşe mi geçmiş, yükselmeye devam mı?

Saflıktan sormuyorum, rakamdaki yükselişi görmek için büyüteç takmaya gerek olmadığı gibi matematik dehası olmak da gerekmiyor; 69,97 olan oran 73,5’a yükselmiş. Enflasyon oranı geçen aya göre 4 puana yakın artış göstermiş ama Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati “enflasyon düşüş eğilimine girmiştir” diyor!

Bakan Nebati TÜİK’in verilerini görmemiş ya da TÜİK verileri açıklanmadan böyle bir açıklama yapmış olabilir mi?

Hayır, bilakis Bakan Nebati açıklanan enflasyon oranı için “enflasyon düşüş eğilimine girmiştir” değerlendirmesinde bulunuyor. Şöyle diyor:

“Bugün açıklanan enflasyon rakamları, enflasyon artışının hız kesmiş olduğunu ortaya koyuyor. Nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı Mayıs ayında yüzde 2,98 gerçekleşerek enflasyon düşüş eğilimine girmiştir.”

Sayın Nebati aylık enflasyon oranındaki artışı değerlendiriyor sadece. Bildiğiniz bardağın dolu kısmına bakıyor, nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE Mayıs ayında yüzde 2,98’e düşmüş mü düşmüş… TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre böyle.

Bu bir bakış açısı elbette, bir tercih. Kimileri için bardağın ne kadarının boş olduğu önemsizdir.

Nisan ayında yüzde 69,97 olan enflasyon mayıs ayındaki artışla yüzde 73,5’a yükselmiş. Yani enflasyon canavarlıktan çıkmış başka bir yaratığa dönüşmüş, 24 yılın zirvesine çıkmış. Ama olsun. TÜFE düşmüş mü düşmüş. Önemli olan düşen kısım.

***

18 ay önce “At izi it izine karıştı, hak ile batılı ayırt etmek zorlaştı, Allah sonumuzu hayreylesin” diyerek istifa eden selefi Berat Albayrak da dolar kurunun artışıyla ilgilenmiyordu zaten “Biz dolarla........

© Karar


Get it on Google Play