We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Direnen bürokrasiden laf dinleyen bürokrasiye…

33 6 0
15.04.2022

Merkez Bankası dün faiz kararını açıkladı; Para Politikaları Kurulu dördüncü kez ‘nas’ı pas geçti, politika faizinin yüzde 14’te sabit kalmasına karar verdi.

Hani “faiz konusunda nas” oradaydı! Hani, “nas oradayken sana, bana ne oluyor”du? Hani Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bir Müslüman olarak ‘nas’lar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya” devam edecekti?

Hani Cumhurbaşkanı Erdoğan “faizleri indirmeye devam” edecekti, kamuoyu Sayın Erdoğan’dan “başka bir şey” beklemeyecekti? “Faiz olayına buradan bakacaktı ve faiz konusunda adımını ona göre” atacaktı?

Hatırlıyorsunuz değil mi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 21 Aralık 2021 tarihinde İlim Yayma Vakfı’nın ödül törenindeki bu sözlerini.

21 Aralık 2021 tarihinden sonra Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığında 4 kez toplandı (20 Ocak, 17 Şubat, 17 Mart ve 14 Nisan 2022) ve dört toplantının dördünden de “politika faizini yüzde 14’de sabit tutma” kararı çıktı.

Bu arada enflasyon oranı TÜİK’in altın makas düzeltmeli verisine göre yüzde 62.

Ülke enflasyonun altında eziliyor, nefes alamıyor.

Hadi soralım: Enflasyonu bu kadar vahim seviye getiren sebep ne?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “faiz sebep enflasyon sonuç” tezine göre enflasyonun yüzde 62’ye fırlamasının nedeni politika faizinin yüksek olması.

O zaman Merkez Bankası -ki nihayet Cumhurbaşkanı Erdoğan “faiz sebep enflasyon sonuç” teorisine inanan, kendisi gibi düşünen, lafını dinleyen Merkez Bankası başkanıyla çalışıyor- neden faiz indirimine gitmiyor? Para Politikaları Kurulu dördüncü kez faizi yüzde 14’de sabit tutma kararı veriyor?

***

Ne oluyor?

Politika faizini yüzde 14’de sabit tutma kararı Merkez Bankası’nın kendi kararı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı mı?

Peki bu durumda “faiz sebep, enflasyon sonuç” tezi nereye gitti? Erdoğan’ın faiz konusunda işaret ettiği orada dediği “nas”a ne oldu?

Faizin indirilmesine de faizin sabit tutulmasına da karar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Çünkü artık Merkez Bankası bağımsız değil, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte artık Merkez Bankası Cumhurbaşkanı’na bağlı bir kurum haline geldi, bağımsızlığını yitirdi.

Merkez Bankası Başkanı ve Para Politikaları Kurulu’nun üyeleri Sayın Erdoğan’ın hilafına bir karar verdiklerinde,........

© Karar


Get it on Google Play