We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Binlerce kez teşekkürler Jacinda Ardern...

72 16 72
22.03.2019

Bu satırlar size ulaşmayacak biliyorum, ancak, yine de başka bir ülkede yaşayan sıradan bir hemcinsiniz olarak, sizinle gurur duyduğumu söylemek istiyorum.

Eminim ki, dünyanın dört bir yanında sizinle gurur duyan, size minnettar olan sadece Müslüman kadınlar da değildir.

***

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in, insanı dehşete düşüren katliam sonrasında, anında ortaya koyduğu bilgece tavırlar, yaptığı sağduyulu konuşmalar, Müslümanlarla kurduğu empati, dünyaya umutla bakılabileceğini, zira dünyanın Donald Trump’tan, Viktor Orban’dan, Jair Bolsonaro’dan ibaret olmadığını gösterdi.

Klasik kitaplarda bir hükümdarda bulunması gereken, “bilge olmalı, fazilet sahibi olmalı, dürüst olmalı, yumuşak huylu ve alçak gönüllü olmalı, merhametli ve şefkatli olmalı, mağrur ve kibirli olmamalı” gibi özelliklerin sadece kitaplarda yazılı olmadığının kanıtı oldu, 38 yaşındaki Sayın Ardern.

Devlet kurumunda sevgi, irfan, vicdan ve merhamet olduğunu bütün dünyaya gösterdi.

***

Yeni Zelanda dünyanın en huzurlu ülkelerinin başında geliyor. Uluslararası Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün (Institute Of Economics Peace) yıllık Küresel Barış Endeksi’ne (Global Peace Index) göre, “dünyadaki yaşanabilecek en huzurlu ve en güvenli ülkeler” listesinde Yeni Zelanda 2008 yılından bu yana 163 ülke arasında listenin ya birinci sırasında yer alıyor ya da ilk üç sıranın içerisinde...

“Uluslararası Ekonomi ve Barış Enstitüsü” endeks için “emniyet, toplumsal güvenlik, uluslararası ve iç çatışmalar, temel insani ihtiyaçlar, refah (sürdürebilir ekosistem, bilgiye ve internete ulaşım, sağlık, ulaşım ve iletişim özgürlüğü) , hoşgörü ve fırsatlar (bireysel hak ve özgürlükler, eğitime katılım, dini, etnik hoşgörü)” gibi kriterleri baz alıyor.

Türkiye’nin yayınlanan endeksteki sırasını merak ettiniz değil mi? Ülkemiz 2018 Küresel Barış Endeksi’nde maalesef listenin sonlarında yer alıyor. 163 ülke arasında Türkiye 149’uncu sırada.

28 yaşındaki terörist işte ‘dünyanın en huzurlu’ ve ‘dünyanın en........

© Karar