We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Tanrı’nın, azgın bir topluma vereceği en büyük ceza…’

43 10 1
29.06.2022

Ülkemizin saygın hukukçularından, Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Sami Selçuk “HSK’nın sürgün ettiği hakim sayısı iki değil...” başlıklı yazım üzerine dün telefonla aradı. Yargıdaki sorunlar, yargı bağımsızlığının önemi ve gerekliliği üzerine uzun uzun sohbet ettik.

Sayın Selçuk yazımdaki “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidarı yargının bağımsız olmasını istemiyor” cümlesine atıfla “Yargının bağımsızlığını istemeyen sadece siyasetçiler mi? Yargının bağımsızlığını siyasetçiler istemiyor ama hukukçular da istemiyor” dedi.

Düşündüm de Sayın Selçuk tespitinde haklı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da iktidarı da yargının bağımsız olmasını istemiyor. Sadece bugünün sorunu değil, dünün de sorunuydu. Siyasal iktidarlar yargının bağımsız olanını değil bilakis tamamen kendilerine bağlı olanını istiyorlar.

Peki ama ülkemizde hakim ve savcılarımız arasında yargının bağımsız ve tarafsız olmasını isteyenlerin oranı nedir?

Asıl sorun bu…

Onurlu, dürüst, hukuku her şeyin üstünde tutan, tarihe adını altın harflerle yazdıran yargıçlarımız elbette var ama siyasete hizmet sunarak yüksek mevkilere gelen, sunduğu hizmet karşılığında hakkı olmadan terfi eden hakim ve savcılar da var ve bunlar yargıya güveni vahim surette aşağıya çekiyor.

Evet, yargıya güveni zedeleyen işte hakim ve savcılar arasındaki bu kötü örneklerin dikkat çekici boyutlarda olmasıdır.

Dünden bugüne, güçlü iktidarların yargıyı etkilemesi, yargıya müdahale etmesi, yargıya elini uzatması diye bir sorunumuz var.

***

Peki, ama iktidarın uzattığı eli tutan, yargıya yaptığı müdahaleden hoşnut olan, müdahaleye açık olduğunu ortaya koyan hakim ve savcılar sorumuz yok mu?

Mesela…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve “yakın adamları” İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ı Yargıtay üzerinden Anayasa Mahkemesi üyeliğine göndermek istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İrfan Fidan’ı istedi. Siyasetçidir, iktidardır, isteyebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu isteğini kim gerçekleştirdi? Kim oy kullandı?

Yargıtay’daki 107 yüksek yargıcın oyu olmasa İrfan Fidan’ın ismi aday olarak Cumhurbaşkanı........

© Karar


Get it on Google Play