We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Elinize, dizinize, gözünüze dursun”

81 5 25
22.09.2021

Başlıktaki sözün kime ait olduğunu biliyorsunuz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait elbette. Şunu söylemeliyim ki Sayın Erdoğan bu sözleri ilk kez sarf ediyor değil.

***

Birleşmiş Milletler 76’ıncı Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’de olan Cumhurbaşkanı Erdoğan dün sosyal medya hesabından “gençlerle aramıza birilerinin kendi siyasi çıkarları için sürekli ürettiği yalanların girmesine izin vermeyeceğiz” açıklaması yaptı.

Sayın Erdoğan “son 19 yılda adeta bir devrim gerçekleştirdiğimiz eğitim öğretim imkanlarımızı inşallah daha da genişleteceğiz” diyerek bir de grafik yayınladı.

Malum, burası Türkiye, mevzuya doğru bir şekilde vakıf olmayanlar için özetleyelim:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, fahiş ev özel yurt kiraları nedeniyle üniversite öğrencilerinin yaşadıkları mağduriyetleri gündeme getiriyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 20 yıllık devri iktidarında “yurt sorunu” gibi elzem bir meseleyi dahi çözüme kavuşturmadığı gerekçesiyle eleştiriyordu.

Kırklareli’nde muhtarlar ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelen Sayın Kılıçdaroğlu sorunu ilk olarak şöyle dile getirmişti:

“Üniversiteler açıldı, yurt sorunumuz var. Üniversiteyi kazanıyor, kızımız, oğlumuz. Hepimizde bir sevinç var. Üniversiteye göndereceğiz, ikinci bir sefer dert başlıyor. Bu çocuk nerede kalacak? 20 yıldır yurt sorununu çözmediler. Kırklareli’nden bütün Türkiye’ye sesleniyorum, yirmi yıl değil, bir yıl içinde yurt sorununu çözmezsem siyaseti bırakacağım. Böyle bir şey olamaz, yurt sorunu nedir Allah aşkına.” (16 Eylül)

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir müddet sessiz kaldıktan sonra ABD ziyareti öncesinde öğrenci kredi-bursları hakkında konuştu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun abarttığını, ortada abartılacak bir sorun olmadığını söyledi.

Özetle şunları söyledi:

“Bizim dönemimizde bir milyon yatak kapasiteli, lüks yurtlar yaptık. Bunların yalanlarına inanmak bir defa mümkün değil. Yurt konusunda Türkiye’de bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Ortada abartılacak bir sorun yok ki, bir senede bu sorunu bitirecekmiş, hiçbir dönemde olmadığı kadar yoğun şekilde yalan atıyor. Biz göreve başladığımızda üniversite öğrencilerinin bursları 45 liracıktı. Ya elinize dilinize dursun ya. Şu anda bunlar 650 liraya çıktı. Nereden nereye geldi?” (19 Eylül)

Öncelikle şunu hatırlatmalıyım ki bir devlet adamına yakışan üslup değil ama Sayın Erdoğan ilk........

© Karar


Get it on Google Play