We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Bu kadarı da olmaz…'

52 10 7
30.03.2022

AK Parti İBB Meclis Üyesi Amine Cansu Kaba, sosyal medya hesabından “Bu kadarı da olmaz” diyerek partisinden istifa ettiğini açıkladı. İstifa gerekçelerini şöyle sıralıyor:

“19 yaşımda, büyük ideallerle adım attığım partimden ayrılma sebeplerim; adaletten uzaklaşma, zaman içinde insanların itibarsızlaştırılması, makam ve mevki sahiplerinin liyakatsizliği, başta gençlik olmak üzere umudun yok edilmesine kadar giden ve bu yolda vicdanları yaralayan ‘Bu kadarı da olmaz’ dediğimiz yanlışlardır.”

Amine Cansu Kaba gencecik dindar bir kadın; AK Parti iktidara geldiğinde 7 yaşında bir çocukmuş. Dolayısıyla AK Parti iktidarından başka bir iktidar görmeden büyümüş. Kaba’nın CV’si İBB Meclis üyeliğine torpille, arka kapı kulisleriyle gelmediğini gösteriyor. Tepeden inmemiş, merdivenleri basamak basamak çıkmış. Siyasete mahalle kadın kolları üyeliğinden başlamış ve adım adım yükselmiş.

Amine Kaba kendisine bir yanlış yapıldığı için ayrılmıyor partisinden, isteği bir şey gerçekleşmediği için de değil… İstifası, iktidar partisinin “adaletten uzaklaşması, insanlara itibar suikastı yapılması, makam mevki sahiplerindeki liyakatsizlik, insanların umudunu kaybetmesi” gibi sebeplere dayanıyor. “Vicdanları yaralayan yanlışlar”a dikkat çekiyor.

***

Amine Kaba’nın kendi partisine haksızlık yaptığını söylemek mümkün mü?

İktidara yanlışlarını söyleyenler itibar suikastına uğramıyor mu? Ânında alnına “hain”, “dış güçlerin adamı” gibi etiketler yapıştırılmıyor mu?

AK Parti iktidarının kamu görevlerine yaptığı atamalarda liyakat, ehliyet, uzmanlık, tecrübe gibi objektif kıstasları gözettiğini söylemek mümkün mü?

Milli Güreşçi birinin bir kamu bankasının yönetim kurulu üyeliğine atanması “bu kadarı da olmaz” dedirtmedi mi?

Ülkemizde liyakat ehliyet ilkeleri geçerli olsaydı 1 aylık profesör rektörlüğe atanabilir miydi? Yahut belli bir kişiyi rektör olarak atamak için ilgili yasal mevzuat akşamdan sabaha yapboz haline çevrilir miydi? Bir aylık profesörün rektörlüğe atanması “bu kadarı da olmaz” dedirtmedi mi?

Kanunlara göre adam bulmak yerine adamlarına göre kanunların değiştirildiği bir........

© Karar


Get it on Google Play