We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Asıl hedef Erdoğan…”

92 3 4
20.07.2022

Başlıktaki sloganın ikinci bir versiyonu var, o da “asıl hedef Türkiye”! İktidar siyasetçileri çoğu zaman iki sloganı “Hedef Erdoğan, hedef Türkiye” olarak birlikte de kullanılıyorlar. AK Parti için İngiliz anahtarı kıymetindeki bu sloganların “dış güçler, küresel aktörler, saldırı, üst akıl” gibi tamamlayıcıları da var.

İktidar ülkeyi krizlere götüren yanlışlarını bu söylemlerle püskürtmeye çalışıyor.

Doğruya doğru, elbette ki bu söylemler AK Parti tabanında ciddi bir karşılık bulmasaydı iktidar her köşeye sıkıştığında bu argümanlara sığınmazdı.

Şimdi Erdoğan’a yönelik eleştirileri püskürtülmek istendiğinde “asıl hedef Türkiye” sloganı hemen aktive oluyor. AK Partili kimi kurnaz siyasetçiler kendilerine yönelik eleştirileri püskürtmek istediklerinde hemen “asıl hedef Erdoğan” diyorlar. Bu tabii bir yanıyla kendilerini değersizleştiren liderlerini yücelten ve bir anlamda akan suyu durduran bir savunma biçimi.

Savunma böyle olunca eleştiriyi yapan tarafın payına düşen susmak oluyor.

***

Bunun son örneği Yeni Şafak ve eski İBB Başkanı AK Partili Mevlüt Uysal arasında yaşanıyor.

Yeni Şafak Gazetesi AK Partili Uysal’ı yolsuzluk, hukuksuzluk, iş takipçiliği yapmakla suçladı. Hadiseyi “Mevlüt Uysal’ın hukuksuz işleri: Üst düzey isimlerin adını kullanıyor” başlığıyla sürmanşetinden duyuran Yeni Şafak diyor ki:

“1, 5 yıl İBB Başkanlığı yapan Mevlüt Uysal hem bu unvanını hem hukukçu kimliğini........

© Karar


Get it on Google Play