We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ayaktopu ayağa düştü!

26 4 2
09.04.2019

Ne olacak bu Fenerbahçe’nin hali” sorusunun cevabını kim verecek? Bunu hevesle riyasete talip olan şimdiki başkandan mı beklemeliyiz? Yoksa resmin tamamına bakarak işin esasına girmeye mi çalışmalıyız. Fenerbahçe’nin hâli kötü de diğer büyük klüplerin hali çok mu iyi? Hepsi borç batağında! Bir ara bütün borçları bir devlet bankası üstlenecek ve yapılandırmaya gidilecek lâfı piyasaya düştü. Sonra çelişkili açıklamalar yapıldı.

Türkiye’de gerçek anlamda profesyonel spor futboldur. Bu alanda profesyonelliğin tarihi 1950’lere kadar gidiyor. Bu süreçte futbol klüpleri ticarî kurumları dönüşmüş, büyük meblağlar kazanılmış/harcanmış, dışarıdan ciddi paralarla transferler yapılmış ve böylece bugünlere gelmiştir. Devlet bu süreçte sporun değilse bile hep futbolun yanında olmuştur. Geniş kitleleri stadlara çeken futbol siyasetin de gözdesi olmuştur. Bu noktada futbol spor olmaktan çıkmış eğlence ve kumar arası bir zemine oturmuştur. Bu zemin kirli bir zemindir. O yüzden “şike” iddiaları ayyuka çıkmış, hatta mahkeme konusu olmuştur.

Futboldaki yarışa Anadolu’dan katılmanın bedelini belediyeler üzerinden o şehrin halkı ödemiştir. Anadolu’da belediyeler kendi şehirlerini temsil iddiasındaki klüplere ciddi meblağlar aktarmışlardır. Ankara’da son çeyrek asırda futbol üzerinden konuşan bir başkanın kurup batırdığı, satın alıp........

© Karar