We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Süleyman Hilmi Tunahan

31 8 1
26.09.2021

Bir duam var: “Türkiye sevgisi imandandır.” Aynı isimle bir kitap yayımlamak da nasip oldu. Bugünlerde “Türkiye mektubu” başlığı altında bir kitap çalışıyorum. Bu mevzu ile ilgili kitaplar okuyor, sohbet ediyorum ağzı dualı arkadaşlarımla.

Allah’ın rızası adına, bu milletin mutluluğu uğruna bir adım atandan Allah razı olsun diye düşünüp durduğum bugünlerde karşıma Süleyman Hilmi Tunahan çıktı. Bilenler biliyor onu zaten. Ben de burada biyografisini verecek değilim. Hayatını okurken sevdim Tunahan’ı. Onun İslam ve ülke sevdasının derinliğini birazcık da olsa anlatmak istedim. Bugünkü Süleymancılar / Süleymancılık tartışmalarından bağımsız olarak söylüyorum bu sözleri de…

Süleyman Hilmi Tunahan vefatından bir yıl önce yeğeni Osman Eslek’e: “Emr-i Hak yaklaşıyor, fakat şu hayatta iki idealim var. Birincisi, bize vatan olan yurt topraklarını yeteri kadar ve gereği gibi işleyip imar etmek, verimli hale getirmek, bütün vatan sathını ağaçlarla süslemek. Ben bekârken her sene bir ağaç dikerdim. Evlenince bir tane de yengen için dikmeye başladım. Şimdi iki kızım var onlar için de dikiyorum. İkinci idealim, bu vatana, millet olarak yetişmekte olan yeni nesli 4 ila 6 yaş devresinde Allah, Peygamber ve vatan sevgisi ile yetiştirmek,” diyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıllar…

Yeni devletle birlikte yeni kanunlar da........

© Karar


Get it on Google Play