We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hızır elinden tutsun

20 20 0
06.06.2021

"Nerede bir evliya kabri varsa orası Türk toprağıdır. Evliyası olmayan yerde Türk de yok demektir; eğer olsaydı mutlaka içlerinden ya bir şehit, ya bir ulu kişi çıkardı ve halkın gönüllerini kendi kabri üstünde birleştirirdi," der Erol Güngör. Ve yine bir Türk inanışına göre evliyalar şehirlerin sahibidir; bir şehri ziyaretinizde öncelikle evliya kabrini görmeli, onun duasını almalı, şehrin sahibiyle tanıştıktan sonra şehri görmelisiniz. Şehir sırlarını öyle açar size.

Biz de iki fotoğrafçı, bir hekim, bir de yazar beş arkadaş kafamızda bu fikirlerle ve muhabbetle Göynük’te Akşemsettin’i ziyarete, onun duasını almaya gittik. Bu hikâye de orada tanıştığım bir delikanlının, belki de Hızır’ın hikâyesi.

***

Göynük, Anadolu’da Türk yaşayışının, yerleşme kültürünün önemli örneklerinden biri. Mimarisini ve doğallığını korumuş. Sokakları çok güzel. Bu sokaklara göre biçimlenmiş bahçe içinde yapılar, kimi bakımlı yemyeşil, kimi tarihin akışına bırakılmış canlı, şirin, sıcak bir yaşantının güneşli güzelliğini veren evler…

Osman Bey tarafından -1292- Osmanlı topraklarına geçmiş. 1330’da Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa Göynük’ü onararak kendi ismiyle anılan cami ve hamam yaptırmış. İstanbul’un alınışında büyük payı olan Akşemsettin hazretlerinin türbesi bu caminin avlusunda.

***

Türbede okuyup üfledik. Akşemsettin’le hasret giderdikten........

© Karar


Get it on Google Play