We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ankara’da bir kitabevi

21 9 1
10.04.2022

Ankara’da bir kitapçı... Adı Fatih Yurdakul. Fatih Kitabevi, Ankara’nın gözde mekânlarından Ulus/Hamamönü mahallesinde. Kitapevinden çok, dost meclisini andırıyor. Gelenler, gidenler... Müşteri olarak gelenler aynı zamanda o mekânı paylaşan insanlar. Karnı aç olanlar, canı çay isteyenler oraya geliyor, gelebiliyor. Hemen her türlü kitap, özellikle de “Diriliş” ve “Edebiyat Dergisi” kitapları mutlaka bulunuyor. En amatöründen en profesyoneline kadar Anadolu’nun dört bir tarafında çıkan edebiyat dergilerini de gene orada bulabiliyorsunuz. Fatih Kitabevi 1970’li yılların ortalarında kurulan meşhur Akabe Kitabevi’nin devamı olan bir yer.

Fatih Yurdakul’un Sezai Karakoç’la ve Nuri Pakdil’le yakın dostluğu var. Yurdakul’un kitapçılığa başlamasında önemli etkenlerden biri, “Saatçi Musa” diye bilinen Musa Çağıl. İzmir Caddesi’nde 6-7 metrekarelik bir mekân olan Musa Çağıl’ın dükkânının yarısı saat tezgâhından, yarısı da kitap raflarından oluşuyor. Pek çok kişi Sezai Karakoç ve Necip Fazıl’la ilk defa orada karşılaşırlar. O küçük mekân akşam saatlerinde toplantı yerine dönüşüyor, onlarca insan geliyor. O dönemde, özellikle Ankara’da sanat-edebiyat kaygısı taşıyan insanlar için gidilecek fazla bir yer de yok. Saatçi Musa’nın yeri gibi Fatih Kitabevi’ni de birçok şair ve yazar mekân edinmiş, birçok fikir hareketi orada filizlenmiş. Ve pek çoğuna Fatih Yurdakul tanıklık etmiş.

1975 yılında kitapçılığa başlayan Fatih Yurdakul o günleri şöyle anlatıyor: “Akabe Kitabevine önce meraklı gibi girip çıkmalarımız, sonra da müdavimi olmamız 1976 yılına rastlar. Yeni kurulan Mavera Dergisi ve dönemin önemli yazarları da mekânın vazgeçilmezleri. O sırada Akabe Kitabevi’ne Cahit Zarifoğlu vaziyet ediyordu. Erdem........

© Karar


Get it on Google Play