We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanya Almanya dedikleri

38 3 0
12.01.2020

Geçen hafta bu köşede Avrupa notlarımı paylaşmıştım. Avrupa benim için biraz da Almanya demek. Almancı çocuğuyum da ondan. İyi kötü banoflarını, çikolatalarını, Türklerin maceralarını bilirim. Bir kardeşim Paris’te. Amcam, dayım bir kardeşim Münih’te. Sülalenin yarısı orada büyüyor. Kardeşimin olağanüstü Avusturya/Almanya hikayeleri var bir gün anlatırım, nasipse.

Bu hafta da Almanya notlarımı paylaşıyorum.

* * *

1970’li yılların babalarımızın Almanyası çok gerilerde kaldı. O topraklarda şimdi bilmem kaçıncı kuşak yaşıyor. Her bir kuşağın ayrı hikayesi var.

Milli görüş okullarından, Alperen ocaklarına, Diyanet’in organizasyonlarından Süleymancıların mescitlerine kadar bir küçük Türkiye kurulmuş oralarda. Milyonlarca işçinin yanı sıra pek çok girişimci, sanayici, akademisyen de faaliyet gösteriyor Almanya topraklarında.

Helal et restoranlarından her yerde Türk restoranlarına...

Velhasıl ‘yeni Türkiye’ oluyor da ‘yeni Almanya’ niye olmasın?

* * *

Şunu iyice gördüm: Almanya demek çalışanların ülkesi demek. İşçilerin, fabrikaların, güzel evlerin, yeşil sahaların ülkesi. Hayat düzenli, trafik düzenli, tebessümler vakitlere ayarlı.

Almanya demek biraz da otomobil demek. Otomobili bu kadar seven dünyada başka bir millet var mı bilmiyorum. Bir de sabah kahvesini. Malum,........

© Karar