We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Allah’a inanırlar memuriyeti severler!

77 12 11
05.07.2020

Çünkü bundan bir müddet önce, genel müdür olarak bir bakanlığa atanmayı heyecanla bekleyen bir tanıdığa “Reisin söyledikleri mi üstün, ayet mi?” diye sorduğumda inanın, suskun kalmayı tercih etmişti. “Ne biçim soru kardeşim bu? Sen bana böyle bir soruyu nasıl sorabilirsin?” deyip susturmamıştı beni. İnanın hiçbir şey yapmadı, sadece büyük bir sükûnet içinde kararnamesinin yayınlanmasını bekledi.

“Memuriyet bu hale getirebiliyor insanı” diye yorumluyor bir arkadaşım bu psikolojiyi. Bilemedim.

Bir de mesela, önceki zamanlarda “Fethullah Hocamız” diye konuşarak genel müdür olan insanların şimdilerde “FETÖ memlekete çok zarar verdi” diye konuşmaya devam ettiklerini, dahası koltuklarını muhafaza ettiklerini görünce, bürokratın neresine bakacağını, bürokrasinin neresini konuşacağını bilemiyor insan. Bir de her dönemin başarılı bürokratı bulunuyor ya o tip insanlar, Sayın Abdullah Gül’ün tabiriyle insan hayret ediyor doğrusu.

* * *

Neyse, oldu bir kere ve iş başa düştü. Bir iki kelam edeceğiz…

Bürokratların etkinliğini anlamak için odalarına bakmak gerekir en başta. Büyük odalar, televizyon, koltuk gibi ekstraları olan odalar önemli bir devlet bürokratıyla karşılaştığınızı hemence söyleyiverir size. Bir şekilde 6400 ek göstergeyi kapıyorsunuz işte. Sayılı adamlardan biri oldunuz artık. Bundan sonraki aşamada ise size........

© Karar


Get it on Google Play