We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hastane değil Şifahane diyelim!

27 13 0
09.11.2019

Hastane denilen yerlere hastane demesek keşke. Daha hastane der demez, sadece hastanın değil, hastasını hastaneye getirenin bile içi kararıyor, morali bozuluyor. Hastane demek yerine Şifahane desek, insan daha şifahaneye giderken bile içinde şifaya dair bir ümit doğar. Üstad Sezai Karakoç anlatmıştı bunu. Bundan 25 yıl kadar önce Cağaloğlu’undaki Diriliş yayınlarında, haftalık sohbeti oluyordu Üstadın. Hastane kelimesinin kullanılmasının bile insanı hastalığın içine iyice gömmeye dönük bir tesiri olduğunu anlatmıştı. Yetkililere Üstadın bu uyarısını, teklifini teklif olarak ilettim. Cumhurbaşkanlığına yazdım, n’olur, hastane demeyelim, şifahane diyelim artık dedim. Hala yapılmadı. Üzülüyorum. Bir cevap da verilmedi.

2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var Projesinin başladığını, bu proje kapsamında halkımızın fikirlerine, tekliflerine açık olunduğunu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı değerli arkadaşım Fahrettin Altun Beyin twitinden okuyunca ilgili web sayfasından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına şöyle yazdım:
“İnsanların sağlığına kavuşmak için gittiği bir kurum olan hastanelerimiz için son yüz yıl kadar bir süredir hastane kelimesi kullanılmaktadır.

Oysa önceki yüz yıllarda toplumumuz devletimiz bu kurumlar işin Darüşşifa, Şifahane, Daruttıb gibi isimlendirmelerde bulunmuşlar.

İnsan, Allah vermesin, hastalandığında hastaneye giderken daha, daha kötü hastalanmakta. Hele orada bir de sıra, kuyruk vesaire derken kendine mukayyet olması daha da zorlaşmaktadır. İnsan adeta bir........

© Karar